top of page

Panel T5:  Jak finansować i optymalizować magazynowanie energii?

Krzysztof Kochanowski.jpg
Krzysztof 
Kochanowski

MODERATOR

Wiceprezes Zarządu Dyrektor Generalny, Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności -PIME 

Kamil_Talar.jpg
Kamil Talar

Regionalny Dyrektor sprzedaży Linyang

Aleksandra_Rutkowska.jpg
Aleksandra Rutkowska

Menadżerka ds. zrównoważonych finansów i analiz w banku Credit Agricole

Panelista-Beata-Matecka-768x1270.jpeg
Beata Matecka

Prezes Grupy Kapitałowej Business Consulting Group

Magdalena_Misiurek.jpg
Magdalena Misiurek

Dyrektor Departamentu Energetyki i Przemysłu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Katarzyna_Jablonska.jpeg
dr Katarzyna Jabłońska-Przywecka

Dyrektor w Polskim Stowarzyszeniu Fotowoltaiki, Ekspertka ESG

Zagadnienia

Jakie jest zainteresowanie programem wsparcia dla magazynów energii NFOŚiGW

Program wsparcia ma konkretne wymogi do spełnienia dla ubiegających się o tę dotację: posiadanie warunków przyłączeniowych, certyfikacja, spełnienie przepisów cyberbezpieczeństwa. Czy jakieś inne jeszcze są wymogi istotne do przyjęcia wniosku?

Jakimi kryteriami wyboru wniosków o dotację będzie kierował się NFOŚiGW? Czy tym kryterium będzie wielość projektów, a więc mniejsze moce czy też mniejsza ilość projektów ale o dużych mocach? Jakie projekty mają największą szansę na uzyskanie dotacji?

Czy technologia bateryjna potrzebuje wsparcia w postaci dotacji i dlaczego?

Czy NFOŚiGW zakłada, że budowa projektów w ramach dotacji na magazyny energii może być niezrealizowana z powodu pojawiąjącego się coraz częściej oporu społecznego?

Czy potrzebna jest w Polsce kampania edukacyjna dla społeczeństwa w zakresie roli magazynów energii w gospodarce? Kto miałby ją sfinansować?

Jak jest rola bateryjnych magazynów energii w transformacji energetycznej?

Czy samorządy lokalne mogą mieć korzyści z inwestycji w bateryjne magazyny energii?

Aleksandra Rutkowska

Aleksandra Rutkowska - menadżerka ds. zrównoważonych finansów i analiz w banku Credit Agricole, od 26 lat związana z sektorem bankowym, zajmowała się programami publicznymi, funduszami rządowymi i unijnymi wspierającymi innowacje, ekoinnowacje, efektywność energetyczną, odpowiada za wsparcie wdrażania i sprzedaży produktów bankowych w obszarze ESG we wszystkich liniach biznesowych banku, w tym za kredyty na zielone cele takie jak: transformacja energetyczna, recykling odpadów, biogazownie, odnawialne źródła energii i magazyny energii, skutecznie pomaga przedsiębiorcom w realizacji inwestycji przy wsparciu dotacji unijnych, członkini Forum Zrównoważonego Rozwoju na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF) oraz Platformy Zrównoważonych Finansów działającej przy Ministerstwie Finansów, nagrodzona honorową odznaką Związku Banków Polskich.

Beata Matecka

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (na kierunku rachunkowość i finanse), ekspert w zakresie funduszy unijnych i krajowych, członek Polskiego Stowarzyszenia Ekspertów i Asesorów Unii Europejskiej, lider w pozyskiwaniu dotacji dla wielu sektorów m.in. rolno-spożywczego i odnawialnych źródeł energii pozyskujący dla klientów blisko pięć miliardów złotych dofinansowań, od 2005 prezes Grupy Kapitałowej „Business Consulting Group”; wiceprezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego oraz członek komisji rewizyjnej Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, dwukrotna zdobywczyni „Orła Wprost” w ramach Złotej 100 Polskiego Rolnictwa.

Kamil Talar

Kamil Talar, Regionalny Dyrektor sprzedaży Linyang

Spec. ds. magazynów energii w Linyang . Od 2008 roku aktywnie działa na rzecz rozwoju zielonej energii w Polsce. W 2008 roku aktywnie uczestniczył w organizacji XIV Konferencja stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) – COP 14 w Poznaniu. Ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, a następnie Nottingham Business School, gdzie obronił w 2013 pracę z dziedziny budowy farm wiatrowych offshore na morzu Bałtyckim przez międzynarodowe podmioty Joint Venture. Po 2013 roku związany z podmiotami produkującymi energię i rozwijającymi projekty OZE. Aktualnie uczestniczy w projektach instalacji hybrydowych, instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii i w innowacyjnych projektach wodorowych.

Krzysztof Kochanowski

Ekspert w branży energetycznej z ponad 30 letnim doświadczeniem zawodowym. Doświadczenie zdobywał w energetycznych spółkach dystrybucyjnych i przesyłowych oraz w firmach consultingowych. Wieloletni publicysta z zakresu rynku energii w mediach gospodarczych. Konsultant w zakresie rozwiązań systemowych w elektroenergetyce współpracujący z instytucjami rządowymi i Parlamentem. Członek licznych grup roboczych ds. magazynowania energii powołanych m.in. przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, Krajową Izbę Gospodarczą. Pierwszy prezes i współzałożyciel największej w Polsce organizacji zrzeszającej firmy z obszaru technologii magazynowania energii (elektrycznej, cieplnej oraz wodoru i chłodu) i elektromobilności (infrastruktura ładowania pojazdów, technologie bateryjne i wodorowe) oraz gospodarki energetycznej w klastrach energii (lokalne obszary bilansowania, niezależne systemy energetyczne). Obecnie zarządza organizacją PIME oraz prowadzi specjalistyczne szkolenia z obszaru rynku magazynowania energii. Koordynator projektów: Rynek magazynowania energii elektrycznej w Polsce, Programu „Gospodarka wodorowa w energetyce i transporcie – mapa drogowa dla Polski”, Grupy Roboczej ds. Krajowego Planu Finasowania Magazynowania Energii, „Mapa drogowa dla magazynów ciepłą w Polsce”, 

Magdalena Misiurek

Jestem absolwentką Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyłam studia podyplomowe pn. Prawo Unii Europejskiej w Szkole Głównej Handlowej oraz w zakresie Doradztwa ds. Ochrony Środowiska w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania, a także organizowane przez Politechnikę Warszawską oraz Fundację Poszanowania Energii szkolenia w zakresie efektywności energetycznej. Posiadam również dyplom MBA.

Od 28 lat związana jestem zawodowo z koordynacją programów i projektów dofinansowywanych ze środków Unii Europejskiej. Obecnie kieruję pracą Departamentu Energetyki i Przemysłu w NFOŚiGW, gdzie zajmujemy się projektami inwestycyjnymi realizowanymi przez przedsiębiorców w zakresie szeroko rozumianej efektywności energetycznej oraz OZE.

Z zamiłowania i pierwszego wykształcenia jestem pedagogiem ze specjalizacją: resocjalizacja dzieci i młodzieży, a współpraca z młodymi ludźmi to moje hobby.

dr Katarzyna Jabłońska- Przywecka

Dr Katarzyna Jabłońska-Przywecka – dyrektor w PSF, ekspertka ESG, doktor nauk ekonomicznych. Praktyk w branży odnawialnych źródeł energii, koncentrująca się na edukacji w obszarze OZE oraz demokratyzacji rynku energii. Od lat zaangażowana w promowanie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych modeli biznesowych wspierających transformację energetyczną przedsiębiorstw.

Patron merytoryczny

Zrzut ekranu 2025-03-24 o 19.31.03.png

AGENDA

KONTAKT

Organizacja i merytoryka

Umowy, faktury

Jan Skrzypkowski

Kamila Król

tel. 888 770 651

Kamila.Krol@polskikongresklimatyczny.pl

Administracja, informacja, rejestracja uczestników, udostępnianie oferty

Karolina Kobiela

biuro@polskikongresklimatyczny.pl

Obsługa Partnerów

Paulina Staromłyńska

partnerzy@polskikongresklimatyczny.pl

Zapisz się do listy mailingowej aby otrzymywać aktualne informacje

Dziękuję! Jesteś na liście mailingowej.

Polski Kongres Klimatyczny na żywo

i Gala Liderów Transformacji Energetycznej

Organizator:

Europejska Fundacja Inwestycji Zrównoważonych

Producent: Agencja City Sp. z o.o.

Organizatorem Polskiego Kongresu klimatycznego jest Europejska Fundacja Inwestycji Zrównoważonych EFIZ.eu. Producentem jest Agencja City (www.agencjacity.pl), właściciel konferencji Forum Liderów Partnerstwa Publiczno- Prywatnego (www.forumliderowppp.pl), Forum Rozwoju Branży Konopnej oraz cyklu podcastów Polska Naturalna Klimatycznie, dostępnych na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Anchor i innych platformach. Jesteśmy producentem cyklu podcastów dla URBACT oraz współpracujemy z Rzeczpospolitą, Polskim Radiem, Polską Agencją Prasową PAP, Dziennikiem Gazetą Prawną i innymi mediami o zasięgu krajowym. AGENCJA CITY Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (kod pocztowy 00-189) przy ul. Inflanckiej 8, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000863810, podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) o numerze identyfikacyjnym NIP 5252839615, REGON 387323921 | KONTAKT  kamila.krol@polskikongresklimatyczny.pl | tel. 888 770 651 | biuro@polskikongresklimatyczny.pl

@ 2025 Agencja City www.agencjacity.pl

bottom of page