Panel T4: Jak nowe technologie mogą przyspieszyć i ułatwić sprawiedliwą transformację i dekarbonizację gospodarki?

Grzegorz Tchorek
Instytut Energetyczny

Maja Czarzasty-Zybert
Radczyni prawna ZE PAK SA, Członkini Rady Zarządzającej Polskim Komitetem Światowej Rady Energetycznej

Wojciech Czekała
Uniwersytet
Przyrodniczy
Zagadnienia
Technologia zaangażowana w transformację, nowe modele biznesowe (czyli potencjał aktywizacji uczestników rynku w procesy zielonej transformacji) oraz aktywność samorządów w zakresie społeczności energetycznych, w tym także klastrów energii.
Cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej do której bez dwóch zdań należą inwertery PV, magazyny energii, liczniki energii elektrycznej, czy duże farmy wiatrowe. Warto byłoby się zastanowić jak z jednej strony przeprowadzić szybką i skuteczną transformację energetyczną, a z drugiej zachować bezpieczeństwo i stabilność działania sieci.
Pokazanie realnych przykładów działań obrazujących praktyczne aspekty dążenia do dekarbonizacji i optymalizacji miksu energetycznego. Przykłady konkretnych rozwiązań technologicznych na rynku „masowej energetyki” (rozproszonej).
Jak uczynić gospodarkę bardziej konkurencyjną dzięki szybkiej transformacji energetycznej i nowym technologiom?
Systemy do zarządzania energią oraz przykłady z innych rynków.
System wsparcia dla nowych technologii (magazyny energii oraz technologia wodorowa) – czy jest właściwy i wystarczający do ich rozwoju?
Digitalizacja energetyki i cyberbezpieczeństwo
Digitalizacja energetyki. Wzrost zapotrzebowania na nowoczesne rozwiązania digitalowe. Inwestycje w rozwiązania smart, automatyzację i digitalizację sieci.
Marek Garniewski, Prezes Zarządu ORLEN VC
Od kilkunastu lat powiązany z rynkiem kapitałowym, zdobywał doświadczenie w bankach oraz funduszach inwestycyjnych. W grupie kapitałowej ORLEN zaangażowany w obszar Strategii i Innowacji oraz Relacji Inwestorskich. Od 2021 roku odpowiedzialny za rozwój i zarządzanie jednym z największych funduszy Corporate Venture Capital w CEE – ORLEN VC, inwestującego w takich obszarach jak energetyka, gospodarka obiegu zamkniętego, nowa mobilność, zaawansowane materiały, detal przyszłości, cyfryzacja przemysłu czy paliwa alternatywne.
Grzegorz Tchorek, Uniwersytet Warszawski
tbc
Jacek Hutyra, Członek Zarządu, Leroy Merlin
Jacek Hutyra dołączył do Leroy Merlin Polska w połowie 2023 roku, obejmując w zarządzie firmy odpowiedzialność za tematykę społeczno-środowiskową oraz zrównoważonego rozwoju (ESG). Wcześniej przez 18 lat pracował w Orange Polska oraz w paryskiej centrali Grupy Orange. Zajmował się tam m.in. ładem korporacyjnym, projektami transformacji kulturowej i organizacyjnej, a także współtworzył Fundację „Dorastaj z nami” i zasiadał w jej zarządzie. W latach 2020-2023 roku jako Climate Officer Orange Polska odpowiadał za opracowanie, wdrożenie oraz animowanie strategii i działań klimatycznych #OrangeGoesGreen; był także wiceprzewodniczącym Komitetu Klimatu i Środowiska Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz INSEAD.
Piotr Czak - CEO w PySENSE
Prezes Zarządu oraz wspólnik w PySENSE, polskiej spółce technologicznej działającej w sektorze energetycznym. W PySENSE odpowiada za nowe modele biznesowe oraz produkty adresowane dla sektora nowoczesnej energetyki rozproszonej. Od lat związany z branżą energetyczną, miał okazję pracować zarówno dla dużych koncernów energetycznych jak i renomowanych firm doradczych. Prywatnie pasjonat piłki nożnej oraz nowoczesnych technologii.
Maja Czarzasty-Zybert, Radczyni prawna ZE PAK SA, Członkini Rady Zarządzającej Polskim Komitetem Światowej Rady Energetycznej
tbc

Patron merytoryczny
