Panel S5: "Lessons learned" z transformacji regionów węglowych w Polsce

dr Michał
Wierzbowski
WiseEuropa
MODERATOR

Arkadiusz Węglarz
Dyrektor
KAPE

Joanna
Tokarczuk
Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Innowacji Energetycznej

Łukasz
Szeląg
Departament Wsparcia Regionalnego PAIH

Patryk
Białas
Dyrektor
Euro-Centrum

Kamil Wyszkowski
Dyrektor Wykonawczy
UN Global Compact Network Poland
Opis panelu
Panel rozpocznie się od prezentacji analizy SWOT, opracowanej przez WiseEuropa dla transformacji regionów węglowych z perspektywy strategicznej zmiany, jaką jest stopniowe odchodzenie od przemysłu węglowego w wybranych regionach Polski. Po niej nastąpi dyskusja, koncentrująca się na kluczowych wyzwaniach transformacyjnych, a także na próbie identyfikacji uniwersalnych lekcji, które mogą posłużyć jako fundament skutecznego projektowania przemian w sektorach takich jak przemysł, transport czy rolnictwo.

dr Michał Wierzbowski, Starszy Ekspert i Doradca, WiseEuropa
Doktor nauk technicznych, ekspert w dziedzinie energetyki, elektroenergetyki oraz polityk publicznych i governance. Dysponuje wszechstronnym doświadczeniem obejmującym m.in. analizy społeczno-gospodarcze, doradztwo strategiczne dla sektora publicznego i prywatnego, zarządzanie interdyscyplinarnymi zespołami analitycznymi, działalność dydaktyczną i
badawczą, w tym budowę modeli optymalizacyjnych dotyczących rozwoju i funkcjonowania systemów elektroenergetycznych.
Absolwent prestiżowej uczelni IESE Business School, gdzie ukończył program Top Public Executive w formule Master of Public Administration. W WiseEuropa odpowiada za realizację projektów z programu Energia i Klimat oraz wspiera realizację innych działań statutowych Fundacji.
Patryk Białas, Dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach, Radny Miasta Katowice
Ekspert ds. innowacji, funduszy unijnych i transformacji energetycznej. Obecnie dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo Technologicznym Euro - Centrum w Katowicach. Wcześniej m.in. dyrektor ds. rozwoju w Krakowskim Parku Technologicznym i zastępca dyrektora w Wydziale Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w rozwoju regionalnym, transferze technologii, zarządzaniu projektami europejskimi, transformacji energetycznej i sprawiedliwej transformacji. Założyciel i pierwszy prezes BoMiasto i współzałożyciel Śląskiego Ruchu Klimatycznego. Aktywnie działa na rzecz ochrony klimatu, pełniąc funkcję społecznego koordynatora polskich liderów Climate Reality Project. Przewodniczący Komisji Klimatu i Środowiska Rady Miasta Katowice.
Joanna Tokarczuk, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Innowacyjności Energetycznej w Zgorzelcu
Ekspertka ds. Transformacji Energetycznej, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Innowacyjności Energetycznej
Doświadczona specjalistka w zakresie sprawiedliwej transformacji energetycznej w Europie, współpracująca z DG Regio oraz TPGroundwork-Team. Ekspertka opiniująca wnioski o dofinansowanie w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2021-2027 w obszarach inwestycji infrastrukturalnych, ochrony środowiska oraz turystyki.
Inicjatorka utworzenia Wklastra oraz innych społeczności energetycznych, posiadająca wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu wielomilionowymi projektami oraz współpracy z samorządami na różnych szczeblach. Ekspertka w zakresie public relations oraz pozyskiwania środków zewnętrznych, skutecznie łącząca strategiczne podejście z praktycznym wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w transformacji regionów węglowych, szczególnie skupiona na subregionie Turów.
Piotr Szeląg, Polska Agencja Inwestycji i Handlu
Łukasz Piotr Szeląg - Polska Agencja Inwestycji I Handlu. Założyciel komitetu ds. energii w Polsko - Ukraińskiej Izbie Gospodarczej. Współzałożyciel startupu promującego przetwarzanie odpadów na zieloną energię w technologii opartej na polskich badaniach. Działał w klastrach energii.
Wcześniej dziennikarz m.in.: Kuriera Szczecińskiego, Polskiego Radia, TVN24 i Polsatu. Ekspert w portalu branżowym Wodociagowiec.pl. W 2020 roku wspólnie z Morskim Portem w Kołobrzegu rozpoczął proces integracji środowiska gospodarczego na rzecz lokalnego łańcucha dostaw. Z pasji trener komunikacji społecznej i zarządzania kryzysowego.
Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland
Od 2002 roku związany z Organizacją Narodów Zjednoczonych. W latach 2002-2009 w United Nations Development Programme (UNDP) odpowiadał m.in. za współpracę międzynarodową i wielostronną oraz za rozwój programów w Europie i Azji. Pracował w wielu krajach wdrażając programy i projekty rozwojowe bazujące na transferze wiedzy z Polski. Były to w szczególności takie kraje jak Irak, Indie, Tajlandia, Rumunia. Pracował także w centrali UNDP w Nowym Jorku oraz centrali UNDP na Europę i kraje WNP w Bratysławie. Od 2009 do 2014 roku Dyrektor Biura Programu Narodów Zjednoczonych
ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce. Od 2004 do 2021 Przedstawiciel Krajowy i Prezes Rady UN Global Compact Network Poland – UN GCNP (ONZ-owskiej sieci koordynującej z ramienia United Nations Global Compact współpracę z biznesem, miastami, uczelniami wyższymi, administracją publiczną oraz organizacjami pozarządowymi; więcej: ungc.org.pl). Od 2021 Przedstawiciel Krajowy i Dyrektor Wykonawczy UN GCNP. Od 2021 Wiceprzewodniczący Rady United Nations Association Poland. Od 2023 roku Przedstawiciel United Nations Office for Project Services (UNOPS) w Polsce.
Arkadiusz Węglarz, Krajowa Agencja Poszanowania Energii
Dr hab. inż. Arkadiusz Węglarz (ur. 1962r. ) Profesor Uczelni na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Doradca Zarządu ds. Gospodarki Niskoemisyjnej w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., Wiceprezes Zarządu Zrzeszenia Audytorów Energetycznych. Współautor około dwustu publikacji naukowych, kilkudziesięciu opracowań technicznych i artykułów prasowych o tematyce budowlanej i efektywności energetycznej w gospodarce. Autor licznych (około 112) ekspertyz dla instytucji państwowych, samorządowych i przedsiębiorstw. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP za osiągnięcia w dziedzinie efektywności energetycznej w budownictwie.

Patron merytoryczny
