top of page

Panel S5: "Lessons learned" z transformacji regionów węglowych w Polsce

Michał Wierzbowski.jpg
dr Michał
Wierzbowski

WiseEuropa

MODERATOR

AWeglarz.jpg
Arkadiusz Węglarz

Dyrektor

KAPE

1705169144908.jpeg
Joanna
Tokarczuk

Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Innowacji Energetycznej

Łukasz Szeląg.jpg
Łukasz
Szeląg

Departament Wsparcia Regionalnego PAIH

Zrzut ekranu 2025-03-9 o 22.13.02.png
Patryk
Białas

Dyrektor

Euro-Centrum

KW1.jpg
Kamil Wyszkowski

Dyrektor Wykonawczy

UN Global Compact Network Poland

Opis panelu

Panel rozpocznie się od prezentacji analizy SWOT, opracowanej przez WiseEuropa dla transformacji regionów węglowych z perspektywy strategicznej zmiany, jaką jest stopniowe odchodzenie od przemysłu węglowego w wybranych regionach Polski. Po niej nastąpi dyskusja, koncentrująca się na kluczowych wyzwaniach transformacyjnych, a także na próbie identyfikacji uniwersalnych lekcji, które mogą posłużyć jako fundament skutecznego projektowania przemian w sektorach takich jak przemysł, transport czy rolnictwo.

górzysty krajobraz
dr Michał Wierzbowski, Starszy Ekspert i Doradca, WiseEuropa

Doktor nauk technicznych, ekspert w dziedzinie energetyki, elektroenergetyki oraz polityk publicznych i governance. Dysponuje wszechstronnym doświadczeniem obejmującym m.in. analizy społeczno-gospodarcze, doradztwo strategiczne dla sektora publicznego i prywatnego, zarządzanie interdyscyplinarnymi zespołami analitycznymi, działalność dydaktyczną i

badawczą, w tym budowę modeli optymalizacyjnych dotyczących rozwoju i funkcjonowania systemów elektroenergetycznych.

Absolwent prestiżowej uczelni IESE Business School, gdzie ukończył program Top Public Executive w formule Master of Public Administration. W WiseEuropa odpowiada za realizację projektów z programu Energia i Klimat oraz wspiera realizację innych działań statutowych Fundacji.

Patryk Białas, Dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach, Radny Miasta Katowice 

Ekspert ds. innowacji, funduszy unijnych i transformacji energetycznej. Obecnie dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo Technologicznym Euro - Centrum w Katowicach. Wcześniej m.in. dyrektor ds. rozwoju w Krakowskim Parku Technologicznym i zastępca dyrektora w Wydziale Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

 

Dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w rozwoju regionalnym, transferze technologii, zarządzaniu projektami europejskimi, transformacji energetycznej i sprawiedliwej transformacji. Założyciel i pierwszy prezes BoMiasto i współzałożyciel Śląskiego Ruchu Klimatycznego. Aktywnie działa na rzecz ochrony klimatu, pełniąc funkcję społecznego koordynatora polskich liderów Climate Reality Project. Przewodniczący Komisji Klimatu i Środowiska Rady Miasta Katowice.

Joanna Tokarczuk, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Innowacyjności Energetycznej w Zgorzelcu

Ekspertka ds. Transformacji Energetycznej, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Innowacyjności Energetycznej

Doświadczona specjalistka w zakresie sprawiedliwej transformacji energetycznej w Europie, współpracująca z DG Regio oraz TPGroundwork-Team. Ekspertka opiniująca wnioski o dofinansowanie w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2021-2027 w obszarach inwestycji infrastrukturalnych, ochrony środowiska oraz turystyki.

Inicjatorka utworzenia Wklastra oraz innych społeczności energetycznych, posiadająca wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu wielomilionowymi projektami oraz współpracy z samorządami na różnych szczeblach. Ekspertka w zakresie public relations oraz pozyskiwania środków zewnętrznych, skutecznie łącząca strategiczne podejście z praktycznym wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w transformacji regionów węglowych, szczególnie skupiona na subregionie Turów. 

Piotr Szeląg, Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Łukasz Piotr  Szeląg - Polska Agencja Inwestycji I Handlu. Założyciel komitetu ds. energii w Polsko - Ukraińskiej Izbie Gospodarczej. Współzałożyciel startupu promującego przetwarzanie odpadów na zieloną energię w technologii opartej na polskich badaniach. Działał w klastrach energii. 

 Wcześniej dziennikarz m.in.: Kuriera Szczecińskiego, Polskiego Radia, TVN24 i Polsatu. Ekspert w portalu branżowym Wodociagowiec.pl. W 2020 roku wspólnie z Morskim Portem w Kołobrzegu rozpoczął proces integracji środowiska gospodarczego na rzecz lokalnego łańcucha dostaw. Z pasji trener komunikacji społecznej i zarządzania kryzysowego. 

Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland

Od 2002 roku związany z Organizacją Narodów Zjednoczonych. W latach 2002-2009 w United Nations Development Programme (UNDP) odpowiadał m.in. za współpracę międzynarodową i wielostronną oraz za rozwój programów w Europie i Azji. Pracował w wielu krajach wdrażając programy i projekty rozwojowe bazujące na transferze wiedzy z Polski. Były to w szczególności takie kraje jak Irak, Indie, Tajlandia, Rumunia. Pracował także w centrali UNDP w Nowym Jorku oraz centrali UNDP na Europę i kraje WNP w Bratysławie. Od 2009 do 2014 roku Dyrektor Biura Programu Narodów Zjednoczonych

ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce. Od 2004 do 2021 Przedstawiciel Krajowy i Prezes Rady UN Global Compact Network Poland – UN GCNP (ONZ-owskiej sieci koordynującej z ramienia United Nations Global Compact współpracę z biznesem, miastami, uczelniami wyższymi, administracją publiczną oraz organizacjami pozarządowymi; więcej: ungc.org.pl). Od 2021 Przedstawiciel Krajowy i Dyrektor Wykonawczy UN GCNP. Od 2021 Wiceprzewodniczący Rady United Nations Association Poland. Od 2023 roku Przedstawiciel United Nations Office for Project Services (UNOPS) w Polsce.

Arkadiusz Węglarz, Krajowa Agencja Poszanowania Energii

Dr hab. inż. Arkadiusz Węglarz (ur. 1962r. ) Profesor Uczelni na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Doradca Zarządu ds. Gospodarki Niskoemisyjnej w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., Wiceprezes Zarządu Zrzeszenia Audytorów Energetycznych. Współautor około dwustu publikacji naukowych, kilkudziesięciu opracowań technicznych i artykułów prasowych o tematyce budowlanej i efektywności energetycznej w gospodarce. Autor licznych (około 112) ekspertyz dla instytucji państwowych, samorządowych i przedsiębiorstw. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP za osiągnięcia w dziedzinie efektywności energetycznej w budownictwie.

Drzewa

Patron merytoryczny

KONTAKT

Organizacja i merytoryka

Umowy, faktury

Jan Skrzypkowski

Kamila Król

tel. 888 770 651

Kamila.Krol@polskikongresklimatyczny.pl

Administracja, informacja, rejestracja uczestników, udostępnianie oferty

Karolina Kobiela

biuro@polskikongresklimatyczny.pl

Obsługa Partnerów

Paulina Staromłyńska

partnerzy@polskikongresklimatyczny.pl

Zapisz się do listy mailingowej aby otrzymywać aktualne informacje

Dziękuję! Jesteś na liście mailingowej.

Polski Kongres Klimatyczny na żywo

i Gala Liderów Transformacji Energetycznej

Organizator:

Europejska Fundacja Inwestycji Zrównoważonych

Producent: Agencja City Sp. z o.o.

Organizatorem Polskiego Kongresu klimatycznego jest Europejska Fundacja Inwestycji Zrównoważonych EFIZ.eu. Producentem jest Agencja City (www.agencjacity.pl), właściciel konferencji Forum Liderów Partnerstwa Publiczno- Prywatnego (www.forumliderowppp.pl), Forum Rozwoju Branży Konopnej oraz cyklu podcastów Polska Naturalna Klimatycznie, dostępnych na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Anchor i innych platformach. Jesteśmy producentem cyklu podcastów dla URBACT oraz współpracujemy z Rzeczpospolitą, Polskim Radiem, Polską Agencją Prasową PAP, Dziennikiem Gazetą Prawną i innymi mediami o zasięgu krajowym. AGENCJA CITY Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (kod pocztowy 00-189) przy ul. Inflanckiej 8, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000863810, podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) o numerze identyfikacyjnym NIP 5252839615, REGON 387323921 | KONTAKT  kamila.krol@polskikongresklimatyczny.pl | tel. 888 770 651 | biuro@polskikongresklimatyczny.pl

@ 2025 Agencja City www.agencjacity.pl

bottom of page