Panel S4: Rozwój błękitno-zielonej infrastruktury, sposobem na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym
Zagadnienia
Błękitno-zielona infrastruktura – klucz do adaptacji miast do zmian klimatu
W obliczu narastających wyzwań klimatycznych błękitno-zielona infrastruktura staje się jednym z najskuteczniejszych narzędzi adaptacji miast do ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, powodzie czy susze. Łącząc rozwiązania przyrodnicze z infrastrukturą miejską, pozwala na zwiększenie retencji wody, poprawę jakości powietrza oraz podniesienie jakości życia mieszkańców.
Podczas panelu eksperci z różnych sektorów omówią kluczowe aspekty rozwoju błękitno-zielonej infrastruktury, w tym dostępne narzędzia prawne i finansowe wspierające jej wdrażanie. Zastanowimy się, jak miasta mogą skutecznie integrować te rozwiązania w polityce planistycznej i inwestycyjnej oraz jakie wyzwania stoją przed samorządami, biznesem i organizacjami pozarządowymi.
Dyskusja obejmie także najlepsze praktyki z Polski i Europy, przykłady innowacyjnych rozwiązań oraz korzyści wynikające z harmonijnego połączenia terenów zielonych i wodnych z infrastrukturą miejską. Zastanowimy się również, jak można zwiększyć świadomość społeczną i zaangażowanie mieszkańców w budowanie odpornych, przyjaznych i zrównoważonych miast.
Zapraszamy do udziału w panelu wszystkich, którzy chcą wspólnie tworzyć miasta przyszłości – odporne, zielone i dostosowane do zmieniającego się klimatu.
dr Małgorzata Woźnicka - Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
Hydrogeolog, absolwentka Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studnia ukończyła w 1998 r, zaś stopień doktora uzyskała w 2004 r. Po kilkuletniej pracy na Wydziale Geologii UW od 2006 r. jest zatrudniona w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym. Początkowo zaangażowana była w prace w zakresie hydrogeologii regionalnej oraz kartografii
hydrogeologicznej. Obecnie zajmuje się tematyką gospodarowania zasobami wodnymi i ich ochrony oraz analizą ryzyka i zagrożeń dla wód podziemnych. Posiada bogate doświadczenie w zakresie projektów ukierunkowanych na efektywną ochronę wód podziemnych. Jest odpowiedzialna za koordynację zadań państwowej służby geologicznej w zakresie określonym w ustawie Prawo wodne.
Posiada uprawnienia geologiczne IV kategorii.
Alicja Kuczera, Dyrektorka Generalna, PLGBC
Chair of the GBC CEO Network, World Green Building Council. Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz MBA na Coventry University. Orędowniczka zrównoważonego rozwoju, który zawsze znajdował się w kręgu jej zainteresowań. Obszarami zrównoważonego budownictwa, które szczególnie zajmują Alicję są: budynki cyrkularne oraz proces dekarbonizacji budownictwa. Autorka licznych raportów i publikacji, uznanych w branży budownictwa i nieruchomości. Prelegentka wielu konferencji i seminariów, organizowanych w kraju i za granicą. Prywatnie mama, miłośniczka podróży (odwiedziła 81 krajów ze 196 planowanych) i ekologicznego, zdrowego trybu życia.
Joanna Kopczyńska, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie
Wcześniej, w latach 2018-2021 była zastępcą prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym. Pracowała też jako zastępca dyrektora ds. państwowej służby do spraw bezpieczeństwa budowli piętrzących, Sprzedaży i Komunikacji w
IMGW-PIB, gdzie odpowiadała za koordynację działań Instytutu w obszarze komercji, konsultingu oraz współpracy międzynarodowej.
Uczestniczyła w negocjacjach z Komisją Europejską dotyczących środków UE na ochronę środowiska, programowaniu środków w ramach różnych perspektyw finansowych (PO Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, PO Infrastruktura i
Środowisko 2014-2020, LIFE 2014-2020) oraz pełniła funkcje, m.in. dyrektora wodnego oraz morskiego w kontaktach z Komisją Europejską. Była przewodniczącą Polskiej Delegacji do Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) oraz przewodniczącą Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniami. Przez dwie kadencje była członkiem Rady Naukowej
IMGW-PIB. Pełniła także kluczowe funkcje w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministerstwie Środowiska.
Karierę w administracji państwowej rozpoczęła w roku 2004 zajmując się projektami z zakresu ochrony środowiska finansowanymi ze środków Unii Europejskiej (ISPA, Fundusz Spójności).
Jest absolwentką Uniwersytetu im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie (XII promocja Jan Zamoyski). W 2023 r. na Uniwersytecie Gdańskim uzyskała stopień naukowy doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne. Autorka publikacji naukowych dotyczących ochrony wód przed zanieczyszczeniami. Od 2004 roku urzędnik mianowany korpusu Służby Cywilnej.
Krzysztof Kutek, Arcadis
Krzysztof Kutek, Arcadis, Director Water and Climate Change - Ponad 15 lat doświadczenia zawodowego. Ekspert w dziedzinie zmian klimatu, gospodarki wodnej i zrównoważonego rozwoju. Uczestniczył w wielu projektach z obszaru gospodarki wodnej i adaptacji do zmian klimatu. Współautor metodyki dla projektu – Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu dla 44 największych miast Polski. Pomysłodawca i współautorem raportu Water City INDEX.
Tomasz Krasowski, Urząd Marszałkowski Woj. Mazowieckiego
Dyrektor Departamentu Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie, odpowiedzialny m.in. za realizację zadań z zakresu polityki klimatycznej na poziomie regionalnym. Nadzoruje także współpracę zagraniczną w obszarze energii i klimatu, w związku z przynależnością Województwa Mazowieckiego do europejskich
inicjatyw, jak np.: Partnerstwo na rzecz Zazieleniania Miast (ang. Greening Cities Partnership), Misja Adaptacja do Zmian Klimatu, Porozumienie Burmistrzów na rzecz klimatu i energii. Przedstawiciel zespołów i grup eksperckich zajmujących się zadaniami rządowymi i samorządowymi z zakresu ochrony środowiska. Jest absolwentem Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ukończył również Zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej, studia Executive MBA BCC – Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów, Uniwersytet Gdański, RSM Erasmus University Rotterdam oraz Master of Business Administration Zarządzanie Polityką Energetyczną i Klimatyczną - Collegium Civitas. Ponadto odbył liczne kursy i szkolenia, m.in. z zakresu: zarządzania kapitałem ludzkim, informatyki, finansów publicznych, rachunkowości, prawa: ochrony środowiska, łowieckiego, wodnego, budowlanego, cywilnego, zamówień publicznych i spółek handlowych. Posiada doświadczenie w sektorze prywatnym w obszarze finansowo – inwestycyjnym oraz promocji. Od 2004 r. związany jest z sektorem rządowym i samorządowym, obszar rolnictwa i ochrony środowiska, gdzie od 2010 r. pełni
funkcje kierownicze. Interesuje się odnawialnymi źródłami energii, ochroną środowiska, łowiectwem i fotografią.