Zmiany klimatu, transformacja energetyczna, raportowanie niefinansowe – wyzwania, którymi należy zarządza
- Redakcja
- 12 mar
- 6 minut(y) czytania
Zmiany klimatu, transformacja energetyczna, raportowanie niefinansowe to zagadnienia, które mają w ostatniej dekadzie coraz większy wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej, planowanie miast, a także życie obywateli. Te trzy aspekty są wzajemnie powiązane i łączy je m.in. dążenie do neutralności klimatycznej.
Zmiana klimatu jest spowodowana zarówno naturalnymi procesami zachodzącymi na Ziemi, jak i działalnością człowieka. Współczesne zmiany klimatu, takie jak globalne ocieplenie, są jednak głównie efektem działalności człowieka. Zmiana klimatu powoduje wiele niekorzystnych zjawisk, które powodują, że komfort i bezpieczeństwo codziennego życia są niższe. Występowanie powodzi czy susz, okresy z falami upałów i falami zimna, czy też nagłe zdarzenia powodujące duże szkody i koszty, takie jak gradobicia, wiatr huraganowy czy burze z silnym porywistym wiatrem i wyładowaniami atmosferycznymi. To wszystko codzienność. Ze zmianami klimatu zmagają się zwykli ludzie ale też samorządy i biznes.
Ubiegły rok był również obfity w zdarzenia wynikające bezpośrednio z zmiany klimatu.
Ekstremalne zjawiska wydarzały się na całym Świecie. Zdarzenia te nie oszczędzały miast, wsi, biznesu czy mieszkańców. Miały one miejsce w różnych lokalizacjach.

Pamiętamy wrześniową powódź w Polsce wywołaną przez niż genueński o nazwie Boris, którego skutki objęły również Czechy, Słowację, Austrię, Rumunię i Niemcy. Żywioł wygenerował straty na poziomie 5,2 miliarda dolarów. Pod koniec października intensywne opady deszczu w regionie Walencji (Hiszpania) wywołały katastrofalną powódź. Kataklizm spowodował śmierć ponad 220 osób, a straty materialne sięgnęły 4,22 miliarda dolarów. Innym przykładem jest Brazylia i stan wód Rio Grande, która w wyniku bardzo intensywnych opadów deszczu miała rekordowy stan wód, który w konsekwencji spowodował powódź i śmierć ponad 160 osób. Innym zjawiskiem, które również jest wynikiem zmiany klimatu to występujące coraz częściej fale upałów szczególnie w krajach śródziemnomorskich (Grecja, Włochy, Hiszpania, Francja oraz Maroko) - w 2024 r temperatury sięgały tutaj 48°C. W drugiej połowie czerwca w Polsce odnotowano pierwsze w 2024 roku fale upałów. Temperatury przekraczały 30°C, a pod koniec miesiąca w wielu miejscach, w tym we Wrocławiu, Warszawie i Legionowie, termometry wskazywały 35,5°C. Takie zjawisko bezpośrednio wpływa na komfort życia i przyczynia się do wielu przedwczesnych zgonów. Wysoka temperatura wpływała też na zakłócenia w prowadzaniu działalności gospodarczej, obniżając wydajność pracy w związku ze złym samopoczuciem pracowników, jak również mogła powodować zakłócenia w prowadzeniu działalności w związku z koniecznością wprowadzania ograniczeń w poborze energii przez zarządzających sieciami elektroenergetycznymi. Kolejnymi zjawiskami bardzo niebezpiecznymi i nieprzewidywalnymi są burze i opad gradu. W 2024 roku w Polsce odnotowano wzrost intensywności burz, choć liczba dni z burzami pozostała na podobnym poziomie. Ta sama sytuacja występuje w innych krajach. Przykładem może tu być Francja i region Beaujolais, który w czerwcu 2024 roku doświadczył poważnego gradobicia, które spowodowało znaczne zniszczenia w winnicach. Przykładem spoza Europy jest Kuba i marzec 2024 roku, gdzie kraj został dotknięty gwałtownymi burzami z opadem gradu. Burze te spowodowały zniszczenia wielu domów, upraw oraz sieci energetyczne, doprowadziły również do poważnych powodzi na niektórych obszarach Kuby.
Mimo ogólnego trendu ocieplania się klimatu, w Polsce zaobserwowano wydłużenie okresu występowania przymrozków, które mogą być groźne dla upraw. Cieplejsze zimy mogą paradoksalnie prowadzić do częstszych przymrozków w okresach przejściowych, co stanowi zagrożenie dla rolnictwa.
Zmiana klimatu i jej skutki dotyczące przede wszystkim zjawisk związanych z występowaniem niskich i wysokich temperatur powietrza, wpływają również na obszar jakim jest energetyka, zwiększając zapotrzebowanie na energię z równoczesnym ograniczeniem możliwości jej produkcji, szczególnie w okresach letnich. To również konieczność dywersyfikacji portfela produkcji energii oraz przechodzenie w kierunku źródeł odnawialnych i alternatywnych.
Wpływ zmian klimatu jest ogromny, zjawiska będące pokłosiem tych zmian istotnie wpływają na biznes i koszty, jakie należy ponieść aby się przed nimi uchronić. Dziś już wiemy, że koszty związane z pokryciem straty spowodowanych skutkami zmian klimatu dotykają wszystkich i mają znaczny wpływ na budżety, swobodę prowadzenia działalności gospodarczej i na konkurencyjność. Dlatego tak ważne jest, aby znać ryzyko jakie wiąże się z zmianą klimatu oraz wpływ na nas i na nasze życie codzienne. Niezwykle ważne jest zbudowanie odpowiedniej odporność na zmiany klimatu i ekstremalne zjawiska klimatyczne, które bezpośrednio wpływają na naszą działalność, zarówno codzienną jak i biznesową.
Dodatkowym obowiązkiem wynikającym z zmian jakie zachodzą w świecie jest raportowanie niefinansowe ESG (Environmental, Social, Governance) dotyczące organizacji, które mają istotny wpływ na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny. W Europie obowiązek ten dotyczy (zgodnie z dyrektywą CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive)):
- dużych spółek i instytucji finansowych – obowiązek raportowania za 2024 rok,
- średnich i małych przedsiębiorstw (SME) – za 2026 rok,
- podmioty działające na rynku unijnym, które nie są zarejestrowana w UE, ale prowadzą działalność w Europie i przekraczają określone progi (np. roczne przychody powyżej 150 mln euro) – za 2027 rok.
W celu wypełnienia coraz bardziej restrykcyjnych wymogów prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej oraz uniknięcia problemów związanych z wpływem zmiany klimatu na nasze przedsięwzięcia i zamierzania biznesowe, gdzie ważnym aspektem jest poznanie, monitorowanie i kontrola ryzyk oraz przygotowanie odpowiednich strategii zarządzania nimi, konieczne jest nawiązanie współpracy z partnerem, który wesprze przedsiębiorstwo odpowiednią wiedzą i narzędziami, by możliwe było prowadzenie biznesu bez zakłóceń.
Arcadis to globalny lider w dziedzinie doradztwa środowiskowego, inżynieryjnego i zrównoważonego rozwoju. W obliczu rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatu i transformacją energetyczną oferujemy unikalne połączenie wiedzy eksperckiej, innowacyjnych rozwiązań i wieloletniego doświadczenia. To powoduje, że Arcadis jest idealnym partnerem dla sektora publicznego i prywatnego.
Dzięki obecności w ponad 70 krajach Arcadis łączy międzynarodowe know-how z dostosowaniem do lokalnych regulacji i potrzeb. Firma realizowała innowacyjne projekty adaptacyjne w miastach takich jak Amsterdam, Nowy Jork czy Singapur, a także brała udział w budowie kluczowych systemów energetycznych w Europie i Azji. W Polsce uczestniczył w projekcie 44MPA, który dotyczył opracowania miejskich planów adaptacji do zmian dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców.
Wspieranie naszych klientów w obszarze adaptacji do zmian klimatu, jak i transformacji energetycznej jest naszym priorytetem. Dostarczamy rozwiązania wspierające miasta, regiony i przedsiębiorstwa w przygotowaniu się na skutki zmian klimatu. Szczególnymi obszarami, w których czujemy się ekspertami jest:
Adaptacja do zmian klimatu
Arcadis jako firma z ponad 100 letnim doświadczeniem w dziedzinie gospodarki wodnej oraz lider w branży adaptacji do zmian klimatu wspiera swoich klientów w zakresie:
Ochrona przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi – koncepcje, projektowanie infrastruktury odpornej na powodzie, fale upałów i susze,
Zarządzanie zasobami wodnymi – optymalizacja systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, minimalizacja ryzyka niedoboru wody,
Planowanie urbanistyczne – tworzenie inteligentnych i ekologicznych miast dostosowanych do zmieniających się warunków klimatycznych.
Ocena ryzyka wpływu zmian klimatu – kompleksowa analiza czynników klimatycznych wpływających na naszych klientów wraz rekomendacjami działań wpisujących się w zrównoważony rozwój,
Plany adaptacji do zmian klimatu – strategie mające na celu przygotowanie się na skutki zmiany klimatu, obejmujące działania adaptacyjne i mapę drogową ich wdrożenia
Transformacja energetyczna i dekarbonizacja
Arcadis daje odpowiedź na potrzeby rynku również w obszarze transformacji energetycznej. Jesteśmy blisko naszych klientów pomagając im realizować tę potrzebę, wspieramy w przechodzeniu na zrównoważone źródła energii oraz pomagamy w dekarbonizacji procesów. Firma wspiera klientów w zakresie:
Rozwoju odnawialnych źródeł energii – doradztwo i uczestnictwo w projektach na każdym etapie,
Modernizacji sieci energetycznych – poprawa efektywności przesyłu energii, zarządzanie sieciami,
Optymalizacji efektywności energetycznej – wprowadzanie rozwiązań pozwalających na redukcję zużycia energii w budynkach i procesach,
Tworzenie strategii Net Zero – pomoc w osiągnięciu neutralności klimatycznej,
Optymalizację zużycia energii – doradztwo w zakresie efektywności energetycznej i wykorzystania OZE,
Doradztwo w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego (Circular Economy) – wdrażanie zrównoważonych modeli biznesowych.
Arcadis łączy nowoczesne technologie z zaawansowaną analizą danych, dostarczając klientom precyzyjne rozwiązania i wyniki. Wykorzystujemy m.in:
Sztuczną inteligencji tworząc m.in. cyfrowe bliźniaki,
Zaawansowane narzędzia GIS,
Modelowanie hydrauliczne zarówno koryt otwartych jak i sieci,
Narzędzia do obliczania i analizy śladu węglowego, śladu wodnego, śladu bioróżnorodności.
Przygotowanie raportów ESG zgodnie z międzynarodowymi standardami, opracowanie strategii ESG, due diligence ESG i raportowanie regulacyjne
Arcadis pomaga firmom dostosować się do kluczowych ram regulacyjnych i standardów raportowania, takich jak:
CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) wraz z ESRS (European Sustainability Reporting Standards)
GRI (Global Reporting Initiative)
SASB (Sustainability Accounting Standards Board)
TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures)
Analiza ryzyk i szans ESG
Strategiczne doradztwo ESG
Zarządzanie śladem węglowym i strategie dekarbonizacji
ESG due diligence
Zgodność z Taksonomią UE
Arcadis pomaga organizacjom w podejmowaniu najlepszych decyzji dotyczących adaptacji do zmiany klimatu, transformacji energetycznej i kwestii raportowania ESG, w oparciu zarówno o wiedze ekspercką, doświadczenia, a także odpowiednie narzędzia służące do analizy danych.
Jesteśmy nie tylko firmą konsultingową, ale również strategicznym partnerem dla organizacji dążących do zrównoważonego rozwoju. Łączymy wiedzę ekspercką, innowacje i praktyczne podejście do adaptacji do zmiany klimatu oraz transformacji energetycznej. To sprawia, że Arcadis powinien być pierwszym wyborem dla każdej organizacji, która chce skutecznie zarządzać ryzykiem klimatycznym i przejść na czystą energię oraz sprostać wyzwania bycia neutralnym klimatycznie z zachowaniem idei zrównoważonego rozwoju.
Comentarios