Został ogłoszony nabór do kolejnej edycji prestiżowego konkursu Liderzy Transformacji Energetycznej. Celem konkursu jest promocja innowacyjnych i skalowalnych rozwiązań, technologii, produktów oraz usług związanych z ochroną klimatu i środowiska, które mogą przyspieszyć zieloną transformację w Polsce.
W ostatniej edycji nagrody otrzymały inwestycje i rozwiązania realizowane przez Schneider Electric, Polenergia Fotowoltaika, AMS, EDP, ML System, Goldbecksolar, Grupa Azoty, PFR, Veolia, Danone, Polska Grupa Biogazowa, Wise Europa, Łukasiewicz ITECH, Instytut Maszyn Przepływowych PAN, Enel X i inni.
Do konkursu można zgłaszać projekty w następujących kategoriach:
- Budownictwo i obiekty użyteczności publicznej,
- Ekologia, geodezja, gospodarka wodna,
- Energetyka, elektrotechnika,
- Technologie, informatyka, telekomunikacja, elektronika, automatyka, startupy,
- Inżynieria materiałowa, nanotechnologie,
- Mechanika, maszyny i urządzenia,
- Transport, komunikacja,
- Usługi i inne innowacje społeczno-gospodarcze.
Projekty można zgłaszać do 25 lutego 2025 r. poprzez wypełnienie formularza na stronie: http://www.polskikongresklimatyczny.pl/konkurs. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas uroczystej Gali rozdania nagród, która odbędzie się 25 marca 2025 roku w Warszawie.
Zapraszamy do udziału! Szczegóły i regulamin konkursu dostępne na stronie internetowej. Więcej informacji pod adresem: biuro@polskikongresklimatyczny.pl i numerem telefonu 791 655 166
W dniu 20 marca 2024 r. odbyła się wyjątkowa gala rozdania nagród Liderów Transformacji Energetycznej, której celem było wyróżnienie najbardziej innowacyjnych i skalowalnych projektów związanych z ochroną klimatu i środowiska, jak również tych mogących przyspieszyć zieloną transformację Polski. Wydarzenie to nie tylko wyróżniło wizjonerskie podejścia do energii, ale również stanowiło platformę dla firm i instytucji, które angażują się w budowanie przyszłości opartej na zrównoważonych zasadach.
Gala, zorganizowana przy wsparciu firm partnerskich oraz głównego sponsora - Goldbeck Solar, zgromadziła ekspertów z różnych dziedzin, którzy wnikliwie oceniali zgłoszone projekty. Kapituła, w skład której weszli przedstawiciele renomowanych instytucji, takich jak Agencja Rozwoju Przemysłu, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz partnerzy: WiseEuropa, KEZO i Leroy Merlin, miała za zadanie wyłonienie liderów transformacji energetycznej.
Partnerami gali byli: Sieć Badawcza Łukasiewicz-ITECH, Digital Care, Polenergia, WiseEuropa, Leroy Merlin, AMS, KEZO/Instytut Maszyn Przepływowych, PKO Bank Polski, Deloitte, Saint Gobain, Bank Gospodarstwa Krajowego, Veolia, EDP, Grupa Danone, Global Wind Consulting
Najwyższe noty od Kapituły zebrał i tym samym uzyskał tytuł Lidera Transformacji Energetycznej ML SYSTEM za projekt „PhotonWall - fotowoltaiczne płyty elewacyjne”. To wyjątkowe rozwiązanie otwiera nowe perspektywy wykorzystania energii słonecznej w przestrzeni miejskiej, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju.
Drugie miejsce przypadło firmie EDP za projekt „Alquewa floating photovoltaic installation”, który został uznany za kolejny krok w kierunku zielonej energii. Trzecie miejsce zajął ex aequo projekt „Budowa efektywnego systemu ciepłowniczego miasta Gliwice” Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Gliwice oraz „Granulaty envifill®” Grupy Azoty, co podkreśla różnorodność i znaczenie podejmowanych działań.
W kategorii usług i innych rozwiązań wyróżnienie otrzymał projekt „GREEN HEAT – współpraca w celu lokalnej dekarbonizacji” Instytutu Maszyn Przepływowych oraz „CCS – KONIECZNY I BEZPIECZNY” WiseEuropa, co podkreśla istotę współpracy i zaawansowanych technologii w walce ze zmianami klimatycznymi.
Pozostałe nagrodzone projekty to między innymi:
„Farma Wiatrowa Dębsk o mocy 121 MW” Polenergia
„Bielice - pomyślnie podłączone 80 MWp (Mega-wato-pik)” GOLDBECK SOLAR Polska
„Transformacja energetyczna w opolskich zakładach produkcyjnych Nutricia w latach 2021-2023” Nutricia Zakłady Produkcyjne
GREEN HEAT – towards collaborative local decarbonization /GREEN HEAT – współpraca w celu lokalnej dekarbonizacji” otrzymuje Instytut Maszyn Przepływowych.
„PFR Green Hub” Polski Fundusz Rozwoju
Koordynator Klastrów Energii” została wręczona DOEKO GROUP
„SMA Sunny Tripower X” otrzymał SMA Magnetics
Elektrotim za projekt: „Zakup wraz z dostawą, montażem i uruchomieniem zasobnika energii 660V DC na pętli tramwajowej Biskupice”
Veolia term otrzymała nagrodę za “Malachit Września”
Polska Grupa Biogazowa za projekt: „Powstanie i funkcjonowanie Centrum Monitoringu i Analiz Polskiej Grupy Biogazowej”
Schneider Electric za projekt: „EcoStruxure Energy Hub - platforma chmurowa do zarządzania energią”
„Start Electric - usługa ALD Automotive | LeasePlan Polska” otrzymała firma ALD
Automotive| LeasePlan Polska, które już wkrótce zmieni się w Ayvens Pełna lista nagrodzonych projektów dostępna jest na stronie www.polskikongresklimatyczny.pl
W kategorii usług i innych rozwiązań wyróżnienie otrzymał projekt „GREEN HEAT – współpraca w celu lokalnej dekarbonizacji” Instytutu Maszyn Przepływowych oraz „CCS – KONIECZNY I BEZPIECZNY” WiseEuropa, co podkreśla istotę współpracy i zaawansowanych technologii w walce ze zmianami klimatycznymi.
Nagrody za projekty w kategorii elektrotechnika trafiły m.in. do Enel X za usługę Demand Side Response, a także do Nomad Electric Services za SCADA Nomad NX, co dowodzi znaczenia nowoczesnych rozwiązań w zarządzaniu energią.
W kategorii mechanika, produkty, maszyny i urządzenia wyróżniono projekt „Wieloetapowa transformacja energetyczna Zakładu Poligraficznego POL-MAK”, co potwierdza kluczową rolę innowacji w sektorze przemysłowym.
Ponadto, nagrody zostały przyznane również w kategoriach budownictwo oraz transport, komunikacja i infrastruktura transportowa, podkreślając kompleksowy charakter działań zmierzających do zrównoważonego rozwoju.
Gala Liderów Transformacji Energetycznej nie tylko uhonorowała najlepsze innowacje, ale także stanowiła inspirującą platformę wymiany doświadczeń i budowania partnerskich relacji w dążeniu do wspólnego celu - stworzenia ekologicznej i zrównoważonej przyszłości dla wszystkich.
Comments