Konkurencyjność Unii Europejskiej celem Pakietu na rzecz Czystego Przemysłu
- Redakcja
- 23 lut
- 3 minut(y) czytania
Europa powinna uprościć zasady dotyczące pomocy państwowej, zmniejszyć ryzyko związane z umowami zakupu energii oraz złagodzić przepisy regulujące zimowe magazynowanie gazu, aby obniżyć koszty dla energochłonnych gałęzi przemysłu i uczynić je bardziej konkurencyjnymi – wynika z projektu dokumentu Komisji Europejskiej.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen określiła, że zahamowanie spadku europejskiego przemysłu jest jednym z głównych priorytetów jej drugiej kadencji.
Jednym z filarów planu konkurencyjności Komisji na najbliższe dwa lata jest Pakiet na rzecz Czystego Przemysłu. Unijna egzekutywa zobowiązuje się w nim do wsparcia energochłonnych sektorów przemysłu, które borykają się z „wysokimi kosztami energii, nieuczciwą konkurencją globalną i skomplikowanymi regulacjami”, a jednocześnie zamierza wspierać rozwój sektora czystych technologii.
Propozycje Komisji dotyczące walki z wysokimi cenami energii obejmują program pilotażowy we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EIB), który ma na celu ograniczenie ryzyka związanego z umowami zakupu energii, koncentrując się na małych i średnich przedsiębiorstwach – wynika z projektu Pakietu na rzecz Czystego Przemysłu, do którego dotarła agencja Reuters.
Zgodnie z planem, EIB zapewni również gwarancje dla producentów komponentów sieci elektroenergetycznych, aby pomóc krajom UE w modernizacji i rozbudowie ich sieci, co jest niezbędne do realizacji unijnych celów klimatycznych opartych na elektryfikacji.
Komisja zamierza także uprościć zasady pomocy państwowej do lipca tego roku, wprowadzić dynamiczne cele w zakresie magazynowania gazu oraz wezwać państwa członkowskie do „obniżenia podatków na energię elektryczną do minimalnych dopuszczalnych progów prawnych”.
W ubiegłym roku europejskie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej wskazywały, że wysokie obciążenia podatkowe hamują nowe inwestycje.
Komisja planuje również uruchomić środki finansowe z obecnego budżetu, znanego jako Wieloletnie Ramy Finansowe (MFF), aby zapewnić „krótkoterminową ulgę… i poprawić rentowność produkcji czystych technologii w UE”, a w kolejnym budżecie wprowadzi Fundusz Konkurencyjności.
W ramach tego pakietu Komisja chce także „szybko i skutecznie wykorzystywać” narzędzia takie jak cła antydumpingowe i antysubsydyjne oraz skrócić czas trwania dochodzeń. UE zamierza także ściślej współpracować i koordynować działania z państwami G7 w celu zwalczania środków protekcjonistycznych – co jest aluzją do groźby wprowadzenia ceł przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa oraz do subsydiów przemysłowych Chin.
„Projekt Pakietu na rzecz Czystego Przemysłu zawiera pozytywne przesłania w kluczowych kwestiach, takich jak koszty energii, gospodarka obiegu zamkniętego, obrona handlowa i ochrona przed ucieczką emisji” – powiedział Paul Voss, szef organizacji branżowej Europe Aluminium.
„To krok w dobrym kierunku, ale będzie miał znaczenie tylko wtedy, gdy te pozytywne sygnały zostaną szybko przekształcone w konkretne polityki” – dodał.
UE uprości przepisy dotyczące raportowania zrównoważonego rozwoju
Komisja Europejska planuje ograniczyć liczbę firm objętych obowiązkiem raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju, co jest częścią szerszej strategii redukcji biurokracji dla przedsiębiorstw – wynika z projektu dokumentu, do którego dotarła agencja Reuters.
Bruksela zamierza w przyszłym tygodniu opublikować „omnibusową” propozycję upraszczającą przepisy ekologiczne dla firm. Celem jest poprawa konkurencyjności unijnych przedsiębiorstw oraz reakcja na zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczące zniesienia regulacji.
Unia Europejska stoi również w obliczu sprzecznych żądań ze strony państw członkowskich – Niemcy i Francjadomagają się złagodzenia przepisów dotyczących raportowania ekologicznego, podczas gdy Hiszpania argumentuje, że są one kluczowe dla podtrzymania wartości UE w zakresie ochrony środowiska i praw człowieka.
Z częściowego projektu propozycji, który w sobotę uzyskała agencja Reuters, wynika, że Komisja planuje zmiany w dyrektywie o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Obecnie firmy muszą ujawniać informacje na temat swoich działań środowiskowych i społecznych.
Zgodnie z projektem, który może jeszcze ulec zmianie przed publikacją, obowiązki raportowe obejmą jedynie firmy zatrudniające ponad 1 000 pracowników i osiągające roczny obrót powyżej 450 milionów euro (471 milionów dolarów).
Obecnie przepisy dotyczą firm zatrudniających ponad 250 pracowników i osiągających obrót powyżej 40 milionów euro.
Projekt dokumentu wskazuje także, że UE zrezygnuje z planów wprowadzenia sektorowych standardów raportowania do czerwca przyszłego roku.
Dodatkowo, Komisja planuje opóźnić wprowadzenie unijnej ustawy o należytej staranności w łańcuchach dostaw (CSDDD), która ma na celu zapewnienie, że duże firmy będą identyfikować i eliminować problemy związane z prawami człowieka i ochroną środowiska w swoich łańcuchach dostaw.
Комментарии