top of page

Panel S5: Czego uczy nas transformacja regionów węglowych o zarządzaniu zmianą w Polsce? lub "Lessons learned" z transformacji regionów węglowych w Polsce

PREZENTACJA WISE EUROPA

 

Umowa społeczna, podpisana między rządem a przedstawicielami branży górniczej, miała stanowić fundament transformacji regionów węglowych. Popełniono jednak szereg błędów w jej tworzeniu, z czego można wymienić m.in.: ograniczenie stron umowy do wybranych interesariuszy, brak kompleksowego ujęcia problematyki transformacji (koncentracja wyłącznie na wydobyciu węgla), brak osadzenia w prawie (umowa o charakterze politycznym, brak powiązania z legislacją i konkretnymi działaniami organów administracji rządowej), brak określenia monitoringu i zasad zarządzania procesem. 

W rezultacie brak spójnej strategii i jasnej ścieżki prowadzenia procesu transformacji wzbudza obawy, czy transformacja jest procesem planowanym, czy raczej chaotycznym, opartym na doraźnych decyzjach.

Panel mógłby analizować, czy proces ten jest metodycznie prowadzony jako projekt o jasno wyznaczonych celach i terminach, czy raczej mamy do czynienia z transformacją „samoistną”, która realizuje się w wyniku splotu różnych nieskoordynowanych działań, np. w wyniku dostępności finansowania. 

Wątkiem pobocznym, ale dość interesującym, jest także instytucjonalne i systemowe przygotowanie struktur państwa do prowadzenia tak wielowątkowego procesu jakim jest transformacja regionów węglowych. 

„Społeczny wymiar transformacji regionów: jak angażować w proces społeczność lokalną oraz uniknąć jej marginalizacji w wyniku arbitralnych decyzji?”

Transformacja regionów węglowych niesie ze sobą nie tylko zmiany gospodarcze, ale również społeczne, które mogą prowadzić do marginalizacji lokalnych społeczności, jeśli nie zostaną odpowiednio zaadresowane. 

Panel mógłby dotyczyć sposobów zapewnienia sprawiedliwej transformacji („just transition”), tj. takiej, która minimalizuje negatywne skutki dla zatrudnienia i standardu życia mieszkańców tych regionów.

Działając w duchu sprawiedliwości na rzecz społeczności regionów węglowych nie można zapominać o pozostałej części społeczeństwa, także dotykanej przez różnorakie problemy i wyzwania (na horyzoncie widać potrzeby transformacyjne także innych sektorów). 

Transformację regionów byłoby dużo łatwiej prowadzić, gdyby udało się skutecznie zaangażować w proces mieszkańców – realnych i bezpośrednich interesariuszy procesu. Zatem warto zastanowić się jakie metody partycypacji społecznej należy zastosować, aby zmaksymalizować zaangażowanie w proces transformacji samych mieszkańców regionów węglowych.

Krzysztof Fal.jpg
Krzysztof
Fal

Wise

Europa

TLO.png
dr Michał
Wierzbowski

WiseEuropa

MODERATOR

TLO.png
Adrian Sienicki

Huta Częstochowa

(GK Węglokoks)

WhatsApp Image 2024-11-08 at 12.49.01.jpeg
Bartosz
Kępa

Prezes Zarządu

Polska Grupa Górnicza

KONTAKT

Organizacja i merytoryka

Umowy, faktury

Jan Skrzypkowski

Kamila Król

tel. 888 770 651

Kamila.Krol@polskikongresklimatyczny.pl

Administracja, informacja, rejestracja uczestników, udostępnianie oferty

Karolina Kobiela

biuro@polskikongresklimatyczny.pl

Obsługa Partnerów

Paulina Staromłyńska

partnerzy@polskikongresklimatyczny.pl

Zapisz się do listy mailingowej aby otrzymywać aktualne informacje

Dziękuję! Jesteś na liście mailingowej.

Polski Kongres Klimatyczny na żywo

i Gala Liderów Transformacji Energetycznej

Organizatorzy:

Europejska Fundacja Inwestycji Zrównoważonych

 Fundacja na rzecz Wydziału Zarządzania

Uniwersytetu Warszawskiego

Darowizny na PKK można wpłacać na konto

41 1240 6263 1111 0010 6150 1662

z dopiskiem Kongres Klimatyczny

Właścicielem marki jest Europejska Fundacja Inwestycji Zrównoważonych EFIZ (w trakcie tworzenia). Organizatorem jest Agencja City (www.agencjacity.pl), właściciel konferencji Forum Liderów Partnerstwa Publiczno- Prywatnego (www.forumliderowppp.pl), Forum Rozwoju Branży Konopnej oraz cyklu podcastów Polska Naturalna Klimatycznie, dostępnych na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Anchor i innych platformach. Jesteśmy producentem cyklu podcastów dla URBACT oraz współpracujemy z Rzeczpospolitą, Polskim Radiem, Polską Agencją Prasową PAP, Dziennikiem Gazetą Prawną i innymi mediami o zasięgu krajowym. AGENCJA CITY Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (kod pocztowy 00-189) przy ul. Inflanckiej 8, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000863810, podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) o numerze identyfikacyjnym NIP 5252839615, REGON 387323921 | KONTAKT  kamila.krol@polskikongresklimatyczny.pl | tel. 888 770 651 | biuro@polskikongresklimatyczny.pl

@ 2024 Agencja City www.agencjacity.pl

bottom of page