Panel T2: The Potential of New Hydrogen Technologies in the Context of Achieving Decarbonization Goals – Conditions, Current State, Forecasts
PREZENTACJA WPROWADZAJĄCA
"Wyzwania wdrożenia wodoru na polskiej kolei" Szymon Finke, PKP

Grzegorz
Tchorek
Uniwersytet Warszawski
MODERATOR

Jacek Bogusławski
Członek Zarządu Woj. Wielkopolskiego

Sylwia Buźniak
Wiceprezeska Agencji Rynku Energii
ARE
Zakres tematyczny
-
Horyzont H2: ostateczny cel czy paliwo przejściowe? – Jaką rolę powinien pełnić wodór w długofalowej strategii transformacji energetycznej? Czy jest to docelowe paliwo przyszłości, czy jedynie pomost do pełnej dekarbonizacji?
-
Zielony wodór w Polsce – konieczność czy nadmiar ambicji? – Jakie sektory polskiej gospodarki najbardziej potrzebują zielonego wodoru? Czy jego rozwój powinien być priorytetem w krajowej strategii energetycznej?
-
Jak obniżyć koszty produkcji zielonego wodoru w Polsce? – Czy możliwe są innowacyjne modele finansowania, mechanizmy wsparcia lub nowe technologie pozwalające na opłacalną produkcję zielonego wodoru?
-
Pilotażowe projekty wodorowe – jak je przyspieszyć? – Jakie są kluczowe bariery w realizacji pilotażowych projektów wodorowych w Polsce? Jakie rozwiązania praktyczne mogą pomóc w ich skutecznej implementacji i skalowaniu?
Szymon Finke – dyrektor projektu w Biurze Badań, Rozwoju i Cyfryzacji, PKP
Szymon Finke jest inżynierem kolejnictwa pełniącym funkcję Dyrektora Projektu w Polskich Kolejach Państwowych S.A., w Biurze Badań, Rozwoju i Cyfryzacji. Specjalizuje się w zarządzaniu innowacyjnymi, międzynarodowymi projektami skoncentrowanymi na dekarbonizacji, automatyzacji i cyfryzacji transportu kolejowego. W swojej pracy skupia się na implementacji nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w tym również technologii wodorowych, które przyczyniają się do redukcji emisji i promowania zrównoważonego transportu jakim jest transport kolejowy.
prof. dr hab. Stanisław Mikulski, Zastępca Dyrektora ds. naukowych i wsparcia naukowego państwowej służby geologicznej
Prof. dr hab. Stanisław Z. Mikulski,
jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, na którym w 1985 r. uzyskał tytuł magistra w specjalności geologia stratygraficzno-poszukiwawcza. Decyzją Rady Naukowej PIG-PIB w 1997 r. nadano mu stopień doktora nauk o Ziemi w zakresie geologii, a w 2008 r. stopień doktora habilitowanego nauk o Ziemi w zakresie geologii złóż. Prezydent RP w dniu 4 stycznia 2021 r. wręczył mu nominację profesorską w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych.
W PIG-PIB jest zatrudniony od 1985 r. Przez wiele lat pełnił funkcje kierownicze zakładów/pracowni, których działalność dotyczyła surowców mineralnych.
W latach 2013–2016 był sekretarzem naukowym i pełnomocnikiem dyrektora PIG-PIB ds. ewaluacji jednostek naukowych. Należy do komitetów redakcyjnych kilku czasopism naukowych. Współredagował naukowe wydawnictwa specjalne.
Jest członkiem Rady Naukowej w PIG-PIB oraz w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie, a także członkiem grup eksperckich w ramach Stowarzyszenia Europejskich Służb Geologicznych EuroGeoSurveys.
Wielokrotnie był kierownikiem i/lub głównym realizatorem projektów naukowych przyznawanych w ramach konkursów indywidualnych, dotacji resortowych i celowych, a także krajowym liderem w międzynarodowych projektach UNESCO i EGS. Realizował również projekty międzynarodowe w ramach umów dwustronnych pomiędzy PIG-PIB i Stanowym Uniwersytetem Kolorado, Research School of Earth Sciences of ANU oraz Narodową Służbą Geologiczną Mongolii. Był sekretarzem Krajowego Komitetu IGCP (2004–2012).
Aktywnie działa w krajowych i międzynarodowych organizacjach geologicznych. Pełnił funkcję najpierw wiceprezydenta, a obecnie jest prezydentem Society for Geology Applied to Mineral Deposits.
Jest autorem ponad 250 publikacji i około 100 dokumentacji geologicznych, opracowań, raportów oraz ekspertyz z zakresu geologii złóż surowców mineralnych.
Przemysław Kubaszewski, Industry Manager w Endress+Hauser Polska
Przemysław Kubaszewski jest związany z firmą Endress+Hauser, globalnym liderem w dziedzinie automatyki i pomiarów procesowych. Specjalizuje się we wdrażaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych dla branży naftowo-gazowej i chemicznej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz szerokiej wiedzy technicznej wspiera klientów w optymalizacji procesów produkcyjnych i wdrażaniu nowoczesnych technologii pomiarowych, z uwzględnieniem technologii dekarbonizacyjnych, takich jak produkcja biopaliw, biometanu, wodoru, czy też instalacje CCUS.
W swojej karierze zawodowej zajmował się również wdrażaniem rozwiązań w zakresie sterowania farmami fotowoltaicznymi dużej mocy, a także prowadzeniem procesów ofertowych dla bloków energetycznych w zakresie automatyki procesowej.
Wielokrotny uczestnik konferencji branżowych, publicysta w prasie specjalistycznej, doskonale łączy praktyczną wiedzę techniczną z regulacjami prawnymi, co przekłada się na efektywne wdrażanie rozwiązań zgodnych z obowiązującymi standardami.
Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Urząd Marszałkowski
Od listopada 2018 roku pełni funkcję członka zarządu województwa wielkopolskiego, gdzie nadzoruje prace Departamentu Gospodarki, Departamentu Zarządzania Środowiskiem i Klimatu, Departamentu Korzystania i Informacji o Środowisku oraz Departamentu Sportu i Turystyki. Radny województwa wielkopolskiego. Absolwent studiów MBA – zarządzanie polityką energetyczną i klimatyczną.
Od 2019 roku pełni funkcję Przewodniczącego Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, która jest platformą wymiany doświadczeń i inicjowania działań na rzecz budowy potencjału gospodarczego Wielkopolski, pozwalającego na uzyskanie statusu lidera w obszarze gospodarki związanej z wykorzystaniem technologii wodorowych.
Jest jednym z inicjatorów podpisania Deklaracji utworzenia Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, umożliwiającej stworzenie skoordynowanego i zintegrowanego ekosystemu powiązań wspierających rozwój technologii, wiedzy, biznesu i edukacji, przyczyniającego się do dekarbonizacji gospodarki na rzecz neutralności klimatycznej, z poszanowaniem wyzwań społecznych związanych z transformacją.
Dodatkowo, odpowiada za kontakty z Wielkopolską Radą Trzydziestu (WR30), reprezentującą organizacje samorządu gospodarczego, oraz od września 2020 roku jest członkiem Wielkopolskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości. Ponadto, od sierpnia 2022 roku zasiada w Radzie Rozwoju Obszaru Gospodarczego Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Grzegorz Jóźwiak, Dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych, Orlen
Grzegorz ma 20-letnie doświadczenie w sektorze energetycznym, rafineryjnym i petrochemicznym. Posiada gruntowną wiedzę w zakresie wdrażania rozwiązań niskoemisyjnych w przemyśle. Odpowiedzialny za wdrożenie strategii wodorowej w Grupie ORLEN. Zbudował obszar wodorowy w Orlenie od podstaw. Zainicjował i uruchomił pierwszą Akademię Wodorową dla studentów w Polsce. Koordynował procesy pozyskiwania bezzwrotnego finansowania dla projektów wodorowych z programów europejskich, takich jak Connecting Europe Facility (CEF), Important Projects of Common European Interest (IPCEI). Jest Ekspertem Cywilnym NATO w Grupie Planowania Energetycznego, Członkiem Zarządu Clean Hydrogen Partnership, Członkiem Rady Koordynacyjnej Sektorowego Porozumienia na rzecz Rozwoju Gospodarki Wodorowej w Polsce, Członkiem Rady Programowej Centrum Technologii Wodorowych Politechniki Gdańskiej. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, ukończył z wyróżnieniem podyplomowe studia Executive MBA.
Sylwia Buźniak, Wiceprezeska w Agencji Rynku Energii
Sylwia Buźniak aktualnie Wiceprezes Agencji Rynku Energii i doświadczona managerka z 14-letnim stażem w sektorze energetycznym, specjalizująca się w sprzedaży, negocjacjach, zarządzaniu projektami biznesowymi oraz transformacji energetycznej. Ekspertka w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE), strategii dekarbonizacji oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski. Z szeroką wiedzą na temat procesów regulacyjnych i rynkowych. Doświadczenie zdobywała w spółkach koncernów energetycznych, takich jak E.on Polska S.A.czy RWE Polska S.A. Uczestniczka wielu debat i konferencji poświęconych energetyce.
Członkini Women in Nuclear Polska oraz Chapter Zero Poland, aktywnie zaangażowana w edukację społeczną, walkę z dezinformacją i promowanie zrównoważonych rozwiązań w energetyce.
Członkini Rady do spraw Kobiet na Rynku Pracy przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Obecnie rozwija swoją wiedzę w zakresie energetyki jądrowej na SGH, łącząc praktyczne doświadczenie biznesowe z zaawansowaną analizą rynkową. Jej misją jest budowanie bezpiecznej, zrównoważonej i konkurencyjnej przyszłości energetycznej Polski.