top of page

Panel S3: Clusters, Cooperatives, and Energy Communities + How to Involve Private Funds in Improving Energy Efficiency in the Public Sector. Where Do We Stand at the Moment and How to Streamline the Creation of Local Energy Communities?

Edyta Żabczyńska.jpg
Edyta Żabczyńska

Członkini zarządu Veolia Term

Zrzut ekranu 2025-03-23 o 21.31.16.png
Adam Gawrylik

Członek Zarządu Woj. Pomorskiego

Mariusz bednarski
Mariusz Bednarski

Dyrektor Biura Rynków Energii

PySENSE​

Krzysztof Fal.jpg
Krzysztof Fal

Dyrektor Rozwoju 

Programów WiseEuropa

Iwanczuk_Marta.JPG
Marta Iwańczuk-Grzywna

Senior Manager  | Value Creation and Strategy – Energy

Deloitte

M.R_Legitymacja_II.jpg
Mariusz Rukat

Urząd Marszałkowski Woj. 

Mazowieckiego

MODERATOR 

Dominik Cybula.png
Dominik Cybula

Evan Nowe Technologie

Zagadnienia

Klastry, spółdzielnie i społeczności energetyczne + Jak zaangażować środki prywatne w poprawę efektywności energetycznej w sektorze publicznym. Gdzie jesteśmy w tym momencie i jak usprawnić tworzenie lokalnych społeczności energetycznych.

Wyspa energetyczna szansą na lokalną niezależność energetyczną 

Energetyka i samorządy – czas na rozwiązania szyte na miarę.

Jak skutecznie wspierać obszar produkcji energii z odnawialnych źródeł (OZE) w ramach funduszy unijnych?

Wykorzystanie funduszy unijnych w wsparciu infrastruktury energetycznej, w tym magazynowania energii oraz inteligentnych systemów.

Jak zaangażować środki prywatne w poprawę efektywności energetycznej w sektorze publicznym

Patrycja Adamczak, Dyrektor ds. rozwoju, Veolia Północ

Dyrektorka rozwoju Veolia Północ oraz członkini zarządu Veolia Szczytno. Z wykształcenia inżynierenergetyk. Od początku kariery zawodowej związana z branżą energetyczną w obszarze handlowym oraz w prowadzeniu inwestycji. Z grupą Veolia związana od 2020 roku. Wprowadziła pierwszy w grupie Veolia program sprzedaży instalacji PV i pomp ciepła dla klientów poza sieciowych. Programzaowocował licznymi projektami złożonymi z zakresu OZE, które były wielokrotnie nagradzane.

Sylwia Słomiak, EuroCities, Komisja Europejska

Sylwia Słomiak ma ponad 15-letnie doświadczenie we współpracy międzynarodowej w zakresie zmian klimatu i transformacji energetycznej. Pracowała z samorządami, organizacjami pozarządowymi i sektorem publicznym, w tym dla administracji Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Australii w ramach międzynarodowych programów. Ściśle współpracuje z międzynarodowymi sieciami miejskimi, zwłaszcza Eurocities, organizacjami pozarządowymi i władzami lokalnymi w całej Europie, koncentruje się na zwiększaniu kompetencji JST i promowaniu innych niż dotacje modeli finansowania lokalnych działań na rzecz klimatu. Od 2020 r. reprezentowała również Europejski Instrument Miejski w Polsce. Wcześniej, w ramach Szwajcarsko- Polskego Programu Współpracy nadzorowała portfel projektów z obszaru tematycznego Środowisko i Infrastruktura o wartości 145 mln euro. Projekty objęły ponad 70 000 gospodarstw domowych w ok. 350 gminach, koncentrując się na instalacji systemów solarnych, poprawie dostępu do transportu publicznego i usuwaniu odpadów niebezpiecznych w celu zmniejszania różnic społeczno-gospodarzych. Jest również doradczynią zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, członkinią Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego oraz byłą członkinią programu Global Shapers Światowego Forum Ekonomicznego.

Mariusz Bednarski - Dyrektor Biura Rynków Energii w PySENSE

Mariusz Bednarski to doświadczony menadżer i ekspert rynku energii, posiadający ponad 15-letnie doświadczenie w rozwoju produktów, strategiach biznesowych oraz transformacji sektora energetycznego. Jako Dyrektor Biura Rynków Energii w PySENSE odpowiada za rozwój obszaru doradztwa strategicznego, wdrażanie nowoczesnych rozwiązań rynkowych oraz optymalizację zarządzania energią w kontekście transformacji energetycznej. Specjalizuje się w budowie innowacyjnych modeli biznesowych dla sektora obrotu energią, w tym w zakresie energetyki rozproszonej, społeczności energetycznych, magazynowania energii oraz cyfryzacji usług energetycznych. Był liderem projektów związanych z wdrażaniem nowoczesnych produktów dla największych spółek obrotu energią w Polsce, a także współinicjatorem platform cyfrowych dla prosumentów i agregatorów usług energetycznych.

Aktywnie uczestniczy w debacie dotyczącej przyszłości rynku energii, biorąc udział w pracach zespołów eksperckich oraz doradzając firmom w zakresie adaptacji do zmian rynkowych. Regularnie występuje jako prelegent na konferencjach branżowych, dzieląc się wiedzą na temat transformacji energetycznej, digitalizacji oraz strategii efektywności energetycznej.

dr Krzysztof Fal, Dyrektor Rozwoju Programów WiseEuropa

Członek Rady Programowej Polskiego Kongresu Klimatycznego 2025.

​​

Prawnik, ekspert ds. rynków energii. Doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w prywatnym oraz publicznym sektorze, gdzie w tym ostatnim zarządzał pracą wydziału odpowiedzialnego za kwestie związane z funkcjonowaniem hurtowego rynku energii, bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwoju infrastruktury energetycznej. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniach związanych z transformacją energetyczną oraz wpływu polityki klimatycznej na kierunek zmian na rynku energii oraz na innowacje.

Mariusz Rukat, Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. Gospodarczych i Energii

Autor i koordynator Mazowieckiego Instrumentu Wspierania Społeczności Energetycznych. Koordynuje programy gospodarcze realizowane we współpracy z partnerami zagranicznymi oraz inicjatywy regionalne w ramach działań władz samorządowych województwa mazowieckiego (Kancelaria Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie). Od 2016 r. wykładowca akademicki Collegium Civitas w Warszawie. Analityk i ekspert ds. polityki międzynarodowej i spraw gospodarczych oraz bezpieczeństwa. Specjalizuje się w problematyce międzynarodowej (Chiny, Stany Zjednoczone, struktura bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku oraz polityka zagraniczna i handlowa państw Azji), zagadnieniach dot. koncepcji strategicznych oraz procesów gospodarczych (Chiński model gospodarczy i kultura biznesowa). Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Podpułkownik rezerwy Wojska Polskiego. W latach 1992 - 2014 oficer zawodowy, oficer kierunkowy m.in. dla państw USA i Chiny w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych MON, 2008 – 2012 Zastępca Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w Pekinie.

Zna biegle język chiński i angielski.

Dominik Cybula, Evan Nowe Technologie

Dominik Cybula. Dyrektor w EVAN Nowe Technologie, entuzjasta zeroemisyjności i poszukiwacz rozwiązań problemów związanych z bezpiecznym pozyskaniem energii. 

klawiatura

Patronat merytoryczny

CONTACT

Kamila Król

tel. + 48 888 770 651

kamila.krol@polskikongresklimatyczny.pl

Klaudia Malinowska

biuro@polskikongresklimatyczny.pl

JOIN OUR MAILING LIST

THANK YOU! YOUR EMAIL HAS BEEN ADDED

Climate Congress of Poland and Central Northern Europe LIVE in Warsaw

& Evening Gala of the Energy Transition Leaders

Co-organizer

is the Foundation for the Management Faculty of the University of Warsaw

You can donate to this account

41 1240 6263 1111 0010 6150 1662

with adnotation Kongres Klimatyczny

Organizatorem Polskiego Kongresu klimatycznego jest Europejska Fundacja Inwestycji Zrównoważonych EFIZ.eu. Producentem jest Agencja City (www.agencjacity.pl), właściciel konferencji Forum Liderów Partnerstwa Publiczno- Prywatnego (www.forumliderowppp.pl), Forum Rozwoju Branży Konopnej oraz cyklu podcastów Polska Naturalna Klimatycznie, dostępnych na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Anchor i innych platformach. Jesteśmy producentem cyklu podcastów dla URBACT oraz współpracujemy z Rzeczpospolitą, Polskim Radiem, Polską Agencją Prasową PAP, Dziennikiem Gazetą Prawną i innymi mediami o zasięgu krajowym. AGENCJA CITY Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (kod pocztowy 00-189) przy ul. Inflanckiej 8, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000863810, podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) o numerze identyfikacyjnym NIP 5252839615, REGON 387323921 | KONTAKT  kamila.krol@polskikongresklimatyczny.pl | tel. 888 770 651 | biuro@polskikongresklimatyczny.pl

@ 2025 Agencja City www.agencjacity.pl

bottom of page