PANEL P3: Energy efficiency in industry sector

Wojciech Kędzia
Prezes Zarządu
Huty Łabędy SA

Aleksandra Stanek-Kowalczyk
Partnerka, EY

Robert Jeszke
KOBIZE
MODERATOR

Krzysztof
Kutek
Director Water and Climate Change
Arcadis

Anita Bednarek
Goodvalley
.jpg)
Bartosz
Toczony
Dyrektor
Departamentu Strategii Pionu Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej
Santander Bank Polska
Zagadnienia
Przemysł w dobie transformacji energetycznej – wyzwania, szanse i innowacje
Transformacja energetyczna stawia przed przemysłem nowe wyzwania, ale także otwiera drogę do optymalizacji kosztów i zwiększenia konkurencyjności. Jaką rolę odgrywają klienci przemysłowi w tym procesie i jakie strategie mogą wdrożyć, by skutecznie łączyć oszczędności z dekarbonizacją?
Ważnym elementem dyskusji będzie rola przemysłu rolno-spożywczego i tradingowego w transformacji rolnictwa i produkcji żywności. W obliczu polityki klimatycznej UE i zmian w globalnym łańcuchu dostaw, kluczowe stają się pytania o wpływ importu nawozów z Rosji i Białorusi na europejski rynek oraz sposoby finansowania działań rolników na rzecz ochrony klimatu.
Nie zabraknie także analizy transformacji w przemyśle chemicznym oraz sektorach energochłonnych, takich jak cementownictwo. Jakie mechanizmy wsparcia – w tym dopłaty – są niezbędne, by firmy mogły dostosować się do nowych regulacji bez utraty przewagi konkurencyjnej względem producentów spoza Unii Europejskiej?
Zapraszamy na panel, który zgromadzi przedstawicieli przemysłu, administracji oraz ekspertów zajmujących się przyszłością zielonej gospodarki.
Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu, Polska Izba Przemysłu Chemicznego
Od czerwca 2013 roku Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego – najważniejszej organizacji reprezentującej polski przemysł chemiczny na forum krajowym i międzynarodowym. Od lutego 2024 członek Rady Nadzorczej ORLEN S.A.
Ekspert sektora chemicznego z ponad 23-letnim stażem pracy na najwyższych stanowiskach menadżerskich, zarządczych, doradczych oraz w obszarze naukowo- akademickim. Doświadczenie zawodowe budował m.in. w ORLEN S.A., Anwil S.A.,
Chemeko Sp. z o.o., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., Orlen Unipetrol a.s., DGA S.A., AKJ Capital S.A., Instytucie Studiów Energetycznych sp. z o.o. oraz na Politechnice Warszawskiej i w Instytucie Chemii Przemysłowej im. prof. I. Mościckiego w Warszawie.
Od kilkunastu lat reprezentuje interesy krajowego przemysłu chemicznego w kraju i za granicą. Członek National Association Board (NAB) w Europejskiej Radzie Przemysłu Chemicznego w Brukseli (CEFIC), gdzie reprezentuje interesy 7 krajów w Klastrze Europy Centralnej .
Członek Prezydium Komitetu ds. Chemii w Polskiej Akademii Nauk, a także Prezydium Rady i Komitetu ds. Polityki Klimatyczno-Energetycznej w Krajowej Izbie Gospodarczej, Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej przy Ministrze
Klimatu i Środowiska.
Tytuł doktora nauk technicznych uzyskał w Instytucie Chemii Przemysłowej im. prof. I. Mościckiego w Warszawie. Uzyskał stopień Master of Business Administration (MBA) University of Illinois at Urbana-Champaign w kooperacji z Politechniką Lubelską. Ponadto ukończył m.in. Professional Development Program – Strategic Business Management na Harvard University Extension School oraz Strategies for Sustainability w Stanford Center for Professional Development na Stanford University.
Adam Leszkiewicz, Prezes Zarządu, Grupa Azoty
Menadżer z wieloletnim doświadczeniem w administracji publicznej i biznesie, w tym w spółkach Skarbu Państwa. Posiada kompetencje związane z zarządzaniem organizacją, nadzorem nad kluczowymi procesami i rozwojem. Posiada również wiedzę związaną z funkcjonowaniem spółek z udziałem Skarbu Państwa, systemem administracji publicznej, w tym w zakresie nadzoru właścicielskiego i gospodarowania majątkiem publicznym, otoczeniem regulacyjnym oraz współpracą pomiędzy sektorami biznesu i administracji.
Krzysztof Kutek, Director Water and Climate Change - Arcadis
Krzysztof Kutek, Arcadis, Director Water and Climate Change - Ponad 15 lat doświadczenia zawodowego. Ekspert w dziedzinie zmian klimatu, gospodarki wodnej i zrównoważonego rozwoju. Uczestniczył w wielu projektach z obszaru gospodarki wodnej i adaptacji do zmian klimatu. Współautor metodyki dla projektu – Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu dla 44 największych miast Polski. Pomysłodawca i współautorem raportu Water City INDEX.
Robert Jeszke, Założyciel Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE), Instytut Ochrony Środowiska-PIB
zastępca dyrektora ds. zarządzania emisjami IOS-PIB. Posiada 20-letnie doświadczenie w zakresie polityki klimatyczno-energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Założyciel Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE).
Od kilkunastu lat kierownik zespołu w Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Koordynator projektów finansowanych ze środków UE z programów LIFE oraz Horyzont. Członek Rady Programowej Local Trends oraz Programu Climate Leadership. Ekspert rządowy w trakcie negocjacji unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego w 2008
r. i jego dotychczasowej implementacji. Współautor architektury mechanizmu finansowania w Polsce ochrony klimatu – Green Investment Scheme (GIS). Polski ekspert krajowy ds. oceny polityk i działań na liście ekspertów UNFCCC. Członek delegacji rządowej na COP14, COP19 i COP25.
Pomysłodawca i redaktor naczelny miesięcznika “Raport z rynku CO2” wydawanego przez KOBiZE od 2012 r. oraz publikatora „GO2’50”. Autor i współautor wielu analiz i publikacji dotyczących zagadnień handlu emisjami i polityki klimatyczno-energetycznej, publikowanych zarówno w czasopismach krajowych, jak i międzynarodowych.
W latach 2003-2007 naczelnik Wydziału Zdrowia Środowiskowego w Ministerstwie Zdrowia.
Wojciech Kędzia
Doświadczony menadżer specjalizujący się w sektorze przemysłowym, zwłaszcza w zarządzaniu spółkami w obszarach: operacyjnym, strategicznym oraz finansowym w kraju i za granicą. Związany branżą wydobywczą od początku kariery zawodowej. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej od sztygara zmianowego po Prezesa Zarządu. Dodatkowo pełnił funkcję członka zarządu w firmach w obszarach zarządzania produkcją, finansami, inwestycjami oraz administracją. Swoje umiejętności w doskonaleniu procesów biznesowych zdobywał w organizacjach opartych na podnoszeniu efektywnej i zyskownej działalności. Obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu Huty Łabędy S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Praca doktorska na temat: „Ocena ryzyka i niepewności w inwestycjach rzeczowych”. Absolwent Wydziału Górniczego Politechniki Wrocławskiej ze specjalnością: Technologia Eksploatacji Złóż oraz Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej ze specjalnością: Hydrometalurgia. Ukończył szereg kursów menadżerskich na międzynarodowych uczelniach dotyczących doskonalenia procesów
biznesowych w spółkach. Od szeregu lat jest wykładowcą akademickim na kierunkach inżynierskich związanych
z technologią oraz ekonomicznych związanych z zarzadzaniem finansami, budową strategii oraz transformacją opartą o Lean Management. Jest również prelegentem na konferencjach w tematyce OZE oraz ochrony środowiska.
Jest autorem oraz współautorem artykułów oraz publikacji w dziedzinach, w których się specjalizuje. Od szeregu lat wykonuje pracę o charakterze doradczym, nadzorczym i konsultanckim również w środowisku międzynarodowym. Posiada I, II i III stopień Generalnego Dyrektora Górniczego nadany przez Ministra Gospodarki. Został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. Otrzymał również honorowe wyróżnienie „Zasłużony dla Górnictwa RP”. W latach 2010 – 2015 powołany przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego na Członka Komisji ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz w tych samych latach członek międzynarodowej organizacji producentów wyrobów i stopów miedzi IWCC - International Wrought Copper Council.
Anita Bednarek, Dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju, Goodvalley
Anita Bednarek – dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Goodvalley, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Biogazu Rolniczego, absolwentka Uniwersytetów Ekonomicznych w Krakowie i w Poznaniu.
Z Goodvalley związana od 2009 roku, odpowiedzialna za zrównoważony rozwój, ochronę środowiska, ESG, odnawialne źródła energii oraz zarządzanie nieruchomościami. Od 2012 r. odpowiedzialna za proces kalkulacji i weryfikacji śladu
węglowego przedsiębiorstwa oraz cyklu życia produktu. Inicjatorka i współautorka szeregu regulacji prawnych z zakresu biogazu rolniczego. Od ponad 10 lat pełni funkcję Członka Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Biogazu Rolniczego. Jest członkiem grup roboczych utworzonych w ramach Porozumienia Sektora Biogazu i Biometanu przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W ramach warsztatów organizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
prowadzi szkolenia dla szkół rolniczych, rolników oraz potencjalnych inwestorów, dotyczące zagadnień związanych z biogazem rolniczym. Prelegent i uczestnik debat oraz wydarzeń branżowych. Autorka szeregu publikacji w obszarze biogazowni rolniczych, zrównoważonego rozwoju, w tym gospodarki obiegu zamkniętego oraz efektywności energetycznej.
Zwyciężczyni konkursu Women Trailblazer Award 2024 organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Biogazu w ramach Europejskiego Tygodnia Biometanu.
dr Aleksandra Stanek-Kowalczyk, Partnerka, Consulting Sustainability Leader, EY
dr Aleksandra Stanek – Kowalczyk jest ekspertką w dziedzinie odpowiedzialnego zarządzania i zrównoważonego biznesu.
Zrealizowała kilkaset projektów doradczych dla największych podmiotów i grup kapitałowych działających w Polsce oraz na rynkach zagranicznych. W latach 2019-2023 członkini Global Reporting Initiative Stakeholder Council, członkini Grupy
Roboczej ds. rozwoju raportowania niefinansowego przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Grupy Roboczej ds.
usprawnienia raportowania ESG wśród polskich przedsiębiorstw przy Ministerstwie Finansów oraz Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Wiceprzewodnicząca Rady Deklaracji Odpowiedzialnej Sprzedaży. Absolwentka politologii oraz zarządzania na Uniwersytecie Jagiellońskim, programu MBA Management for Central and Eastern Europe na Uniwersytecie Viadrina oraz międzynarodowego programu LEAD - Leadership for Sustainable Future. Autorka licznych publikacji dotyczących tematyki odpowiedzialnego zarządzania i zrównoważonego biznesu.
Bartosz Toczony, Dyrektor Departamentu Strategii Pionu Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej w Santander Bank Polska
Ekonomista, od 19 lat związany z bankowością korporacyjną, od kilkunastu lat na stanowiskach liderskich. Od 13 lat związany z Santander Bank Polska – początkowo w obszarze zarządzania ryzykiem kredytowej i zarządzania ryzykiem portfeli biznesowych i nieruchomości komercyjnych, następnie w ramach bankowości biznesowej i korporacyjnej odpowiedzialny za wdrażanie strategii, rozwoju biznesu obszar zrównoważonego finansowania oraz jakości danych.