Panel E5: Climate Change and the Acceleration of the Energy Transition. Challenges of the Energy Transition – Is Evolution Enough?
PREZENTACJA WPROWADZAJĄCA
Plany transformacji przedsiębiorstw- kto chce je wdrażać? Emilia Michałowska, menedżer Deloitte

Paweł
Łapacz
Prezes WFOŚiGW
Wrocław

Barbara
Adamska
Prezeska Zarządu PSME

Wojciech Iwulski
Climate Solutions Director, Unimot

Kamil Radziwon
Dyrektor ds. sprzedaży, Green finance
Santander
Zagadnienia
Paliwa, technologie, innowacje, zarządzanie – które czynniki są kluczowe, by energetyka stała się zrównoważona przy zachowaniu efektywności i zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego? Jak zapewnić transformację w kierunku zeroemisyjnym przy stabilności systemu? Czy można całkowicie „zazielenić” energochłonną gospodarkę i utrzymać jej konkurencyjność?
Technologia CCS/U jako element wsparcia transformacji energetycznej. W 2040 r. planowane jest wdrożenie tej technologii w większości zakładów. Wpłynie na to ograniczenie podaży darmowych uprawnień do emisji CO2 od 2026 r. (całkowita likwidacja w 2034 r.), a także presja konkurencji zarówno z obszaru Unii Europejskiej jak i importu oraz finalnie rosnącego popytu na nieskoemisyjne produkty, dlatego technologie CCS/U mogą stać się istotnym elementem w transformacji energetyki.
Wymagania prawne i ekonomiczne wobec JST i przemysłu (elektryfikacja transportu, raportowanie ESG, koszt energii a konkurencyjność przemysłu i regionu)
Digitalizacja energetyki. Wzrost zapotrzebowania na nowoczesne rozwiązania digitalowe. Inwestycje w rozwiązania smart, automatyzację i digitalizację sieci.
Obalamy mity termomodernizacji! - o niezbędnych działaniach wobec nierzetelnych graczy oraz dezinformacji opóźniającej transformację energetyczną
Cyrkularna transformacja - szanse i wyzwania zamykania obiegu
Transakcje PPA – rola w transformacji sektora energii oraz dekarbonizacji przedsiębiorstw: korzyści, wyzwania i przyszłość PPA.
Plany Transformacji Energetycznej a gotowość do atestacji zagadnień z obszaru E.
Dorota Zawadzka- Stępniak, Prezes Zarządu NFOŚiGW
Dorota Zawadzka-Stępniak jest absolwentką Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Podyplomowego Studium Administrowania Funduszami Unijnymi w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest absolwentką 29 Szkoły Liderów Politycznych oraz absolwentką Game Changers Academy Master of Business Change. Ma bogate doświadczenie w pracy na stanowiskach kierowniczych w instytucjach publicznych, organizacjach i firmach prywatnych oraz organizacji pozarządowej w zakresie polityki środowiskowej i klimatycznej oraz transformacji energetycznej, jak również funduszy krajowych i europejskich na działania prośrodowiskowe i proklimatyczne.
Wojciech Iwulski, Unimot
Dyrektor ds. Rozwiązań Klimatycznych w Grupie Unimot
Absolwent Wydziału Ekonomicznego UG oraz Programu Executive MBA Uniwersytetu Illinois w USA. Swoją pozycję ekspercką w segmencie B2B zbudował podczas 18 lat kariery zarządczej w organizacjach o różnej skali i zasięgu. Specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i rozwojem przedsiębiorstw.
Obecnie pełni rolę Dyrektora ds. Rozwiązań Klimatycznych w Grupie Unimot, gdzie odpowiada za transformację energetyczną Klientów w kontekście wyzwań dekarbonizacyjnych. Jest zaangażowany w rozwój i implementację innowacyjnych rozwiązań, w tym paliwa niskoemisyjnego HVO100, którego wdrożenie na polskim rynku wyznacza nowy kierunek w dekarbonizacji m.in. sektora transportowego
Aleksandra Stępniak, VELUX
Od ponad 15 lat związana z tematami efektywności energetycznej, polityki klimatyczno-energetycznej, zrównoważonego rozwoju.
W Velux Polska odpowiedzialna za działania public affairs i relacje instytucjonalne, m.in. poprzez współpracę z sektorem publicznym, organizacjami branżowymi i innymi interesariuszami. Ekspertka i Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Fala Renowacji. Wcześniej przez niemal 7 lat konsultantka ds. efektywności energetycznej w Danfoss Poland. Przez wiele lat aktywnie działała również w obszarze NGO, współpracując z samorządami i przedstawicielami społeczności lokalnych. Autorka licznych artykułów i publikacji z obszaru efektywności energetycznej, zmian klimatu, ubóstwa energetycznego, transformacji energetycznej, dekarbonizacji sektora budynków i przemysłu.
Paweł Łapacz, WFOSiGW Wrocław
Paweł Łapacz - Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Geodeta i architekt, specjalizuje się w transformacji energetycznej, ESG oraz technologiach efektywności energetycznej.
Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Wrocławskiej oraz studiów eMBA na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Aktywnie wspiera rozwój energetyki obywatelskiej.