Panel E2: Scenariusze rozwoju systemu energetycznego w perspektywie średnio i długookresowej - jak zmieni się polski system energetyczny zgodnie z założeniami krajowych i europejskich polityk? Electricity Market Design

Paweł Konieczny
Członek Zarządu
R.Power Development

Marcin Ciepliński
Head of Strategy and Development OSGE

Tomasz Surma
Dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych w Veolia Energia Polska

Joanna Smolik
Dyrektor Departamentu Relacji Strategicznych, BGK

Marek Woszczyk
Senior Advisor | Energy, Resources & Industrials
Deloitte
Zagadnienia
Digitalizacja energetyki. Wzrost zapotrzebowania na nowoczesne rozwiązania digitalowe. Inwestycje w rozwiązania smart, automatyzację i digitalizację sieci.
Przyszłość rynku energii elektrycznej – nadal rynek dwutowarowy czy transformacja do rynku wielousługowego?
-
Źródła finansowania i bankability projektów energetycznych
-
Usługi elastyczności – gwarantowanie parametrów energii jako źródło dodatkowych revenue streams
-
Agregacja jako usługa elastyczności
Electricity Market Reform – jak ją wdrażać w Unii Europejskiej i w Polsce?
-
Jakie zmiany wynikają z już przyjętych rozporządzeń i dyrektyw?
-
Co czeka nas w najbliższym czasie?
Nowe modele biznesowe w oparciu o infrastrukturę rozproszoną MŚP, prosumentów oraz odbiorców energii elektrycznej. Jak spowodować, by transformacja energetyczna była korzystna dla wszystkich.
Nowe modele biznesowe na rynku energii np. wirtualny prosument, wirtualne elektrownie, usługi elastyczności (nowa rola dla agregatorów), społeczności energetyczne.
Źródła zeroemisyjne i zielone paliwa - kiedy odczujemy ich wpływ na cenę energii i gazu. Jakie narzędzia rynkowe będą to wspierać:
Wpływ mixu na konkurencyjność polskiej gospodarki i ceny energii dla przemysłu
Źródła odnawialne – wyzwania dla systemu elektroenergetycznego, korzyści dla odbiorców energii
Jak przełamać bariery w rozwoju zielonych paliw/ gazów?
Decentralizacja źródeł wytwarzania energii – czy to właściwa droga w rozwoju polskiej energetyki? Co jest konieczne aby wspierać rozwój tej drogi?
systemy do zarządzania energią oraz przykłady z innych rynków.
System wsparcia dla nowych technologii (magazyny energii oraz technologia wodorowa) – czy jest właściwy i wystarczający do ich rozwoju?
Nowy mix energetyczny – jak będzie wyglądał rynek energii i gazu w przyszłości
-
Docelowy mix w Polsce
-
Wpływ inwestycji w OZE, atom, gaz na rynek energii w Polsce
-
Polski mix w latach 2030/40/50 – ewolucja krok po kroku
Paweł Łączkowski, Counsel w WhiteCase
Paweł Łączkowski ma szerokie doświadczenie w branży energetycznej i infrastrukturalnej. Specjalizuje się w obsłudze znaczących inwestycji energetycznych, koncentrując się w szczególności na inwestycjach w zakresie energii odnawialnej oraz negocjowaniu (fizycznych i wirtualnych) umów zakupu energii (PPA). Kierował wieloma zespołami projektowymi przy kompleksowych analizach due diligence i ocenie ryzyka w sektorze energetycznym, ze szczególnym uwzględnieniem rynków energii jądrowej, energii elektrycznej, gazu i wodoru. Paweł świadczy również doradztwo w zakresie zasobów
odnawialnych, w tym inwestycji fotowoltaicznych i wiatrowych. Dzięki jego zaangażowaniu i podejściu, klienci lepiej orientują się i odnoszą większe sukcesy w dynamicznie zmieniającej się branży energetycznej, uznając go za autorytet w tej dziedzinie.
Przed dołączeniem do White&Case Paweł zdobywał cenne doświadczenie pracując w renomowanej międzynarodowej kancelarii prawnej i jednej z największych firm energetycznych w Polsce, w której kierował działem prawnym.
Bartosz Kępa, Prezes Zarządu w PGG
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu zarządzania na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, studia menedżerskie w zakresie finansów prowadzone przez SGH i EY oraz kurs dla
doradców inwestycyjnych. Posiada także dyplom MBA otrzymany po odbyciu studiów w programie Uniwersytetu Quebec w Montrealu i SGH.
Jest wewnętrznym audytorem do spraw jakości certyfikowanym przez Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ (obecnie Łukasiewicz – ITECH Instytut Innowacji i Technologii).
W latach 1999-2004 był szefem pionu kontrolingu strategicznego w należącej do grupy Vattenfall spółce GZE.
W latach 2000-2002 kierował Biurem Zarządu w Podkomitecie do spraw Dostaw Energii Elektrycznej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Od roku 2004 do roku 2006 pracował w spółce Vattenfall jako kontroler korporacyjny. Potem był dyrektorem finansowym jej gliwickiego oddziału, dyrektorem finansowym w Warszawie oraz szefem finansów i kontrolingu Jednostki Biznesowej B2B w Berlinie. Od roku 2011 do roku 2015 stał na czele zarządu spółki Eltrako. W roku 2015 został wiceprezesem do spraw restrukturyzacji i rozwoju Katowickiego Holdingu Węglowego.
W latach 2016-2022 był dyrektorem finansowym i dyrektorem operacyjnym, zajmującej się tworzeniem oprogramowania, spółki Iteo, a następnie – do roku 2024 – dyrektorem finansowym spółki Esri Polska. Od kwietnia 2024 roku jest dyrektorem finansowym i wiceprezesem zarządu Polskiej Grupy Górniczej. Obowiązki prezesa spółki objął 8 listopada 2024 roku.
Piotr Czak, Prezes Zarządu w PySENSE
Prezes Zarządu oraz wspólnik w PySENSE, polskiej spółce technologicznej działającej w sektorze energetycznym. W PySENSE odpowiada za nowe modele biznesowe oraz produkty adresowane dla sektora nowoczesnej energetyki rozproszonej. Od lat związany z branżą energetyczną, miał okazję pracować zarówno dla dużych koncernów energetycznych jak i renomowanych firm doradczych. Prywatnie pasjonat piłki nożnej oraz nowoczesnych technologii.
Marek Woszczyk, Senior Advisor | Energy, Resources & Industrials, Deloitte
Marek ma ponad 25-letnie doświadczenie w sektorze energetycznym, w tym 17 lat na stanowiskach kierowniczych. Doskonale rozwija i wdraża strategiczne inicjatywy biznesowe, takie jak wzrost organiczny, fuzje i przejęcia oraz transformacyjne ulepszenia. Posiada udokumentowane doświadczenie w zarządzaniu dużymi inwestycjami, wspieraniu rozwoju i osiąganiu stabilności finansowej poprzez innowacyjne rozwiązania zarządcze i inicjatywy międzyfunkcjonalne. Jego doświadczenie kierownicze obejmuje skuteczne prowadzenie projektów o różnej skali przy jednoczesnym zwiększaniu współpracy w różnych zespołach. Dzięki umiejętności badania trendów branżowych, Marek koncentruje się na identyfikowaniu możliwości i zagrożeń w celu strategicznego pozycjonowania organizacji na przyszły sukces. Posiada udokumentowaną zdolność do rozwijania i realizowania strategicznych wizji, co uwidacznia się w jego udanym przywództwie jako CEO i Dyrektor Zarządzający w PGNiG Upstream Norway AS oraz PGE Polska Grupa Energetyczna SA.
Joanna Smolik, Dyrektor Departamentu Relacji Strategicznych BGK
Doświadczony ekspert w finansowaniu projektów infrastrukturalnych, w tym w szczególności w
obszarze energetyki i transportu. W BGK pracuje od 2010 r. Początkowo jako transaction manager
odpowiedzialny za realizację projektów finansowania strukturalnego, a od 2014 r. jako dyrektor biura
odpowiedzialnego za strukturyzację finansowania dla sektora energetycznego, transportowego i
komunalnego. W 2020 r. objęła funkcję dyrektora Biura Strukturyzacji Transakcji Trudnych
zajmującego się wczesną restrukturyzacją przedsiębiorstw. Od kwietnia 2021 r. jest dyrektorem
Departamentu Relacji Strategicznych, którego głównym zadaniem jest wspieranie zrównoważonego
rozwoju społeczno-gospodarczego Polski poprzez dostarczanie rozwiązań finansowych oraz
kompleksową obsługę bankową kluczowych podmiotów gospodarczych.
W BGK jest także dyrektorem programu Bezpieczeństwo strategiczne., którego celem jest
wypracowywanie i wdrażanie rozwiązań finansowych odpowiadających na potrzeby rynkowe w
obszarze energetyki, sektora paliwowego i cyberbezpieczeństwa.
Oprócz pracy w BGK, swoje doświadczenie zawodowe zbierała m.in. w TFI Energia SA, gdzie była
dyrektorem Biura Zarządzania Aktywami Niepublicznymi oraz zarządzającym funduszami. Posiada
również wieloletnie doświadczenie akademickie. Ukończyła studia magisterskie w Szkole Głównej
Handlowej na kierunku Finanse i bankowość oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na
kierunku Ekonomia.
Paweł Konieczny, Członek Zarządu R Power Development
Paweł Konieczny - od 2015 roku związany z Grupą R.Power, w której obecnie - jako Członek Zarządu spółki R.Power Development sp. z o.o. oraz spółek celowych Grupy - pełni nadzór nad procesem developmemtu projektów farm słonecznych i bateryjnych magazynów energii, a także nad kwestiami regulacyjnymi. Jeden z inicjatorów powstania w 2015 roku Polskiego Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej, obecnie jego Wiceprezes. Jest członkiem Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Fotowoltaiki przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Komitetu Sterującego organizowanych przez PTPiREE z inicjatywy Prezesa URE warsztatów branży OZE z operatorami systemów energetycznych.
Marcin Ciepliński, Head of Strategy and Development, OSGE
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2004 roku związany z branżą energetyczną – początkowo w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych S.A., a następnie w PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Od 2007 roku zaangażowany w prace związane z przygotowaniem założeń odnośnie udziału energetyki jądrowej w krajowym miksie energetycznym, a od roku 2009 dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Od 2019 w PGE EJ 1 sp. z o.o. (Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o.), m.in. na stanowisku Dyrektora Biura Koordynacji Programu. Obecnie w ORLEN Synthos Green Energy sp. z o.o. – Head of Strategy & Development.

Patron merytoryczny
